KAVÁRNY
24/03/2017 Jaroslav Baďura

Test kavárny Amali: Když hřešit je tak sladké

Po více než padesáti hodnocených kavárnách v centru i na okraji Ostravy, v Opavě, Novém Jičíně, Frýdku-Místku a dalších městech, dokonce i v Polsku, míříme, považte, do obchodního centra!

Naše kroky vedou úplně nahoru do Nové Karoliny, kde se nachází kavárna Amali. Jde o prostor, který není jen kavárnou, ale vlastně i pralinkárnou. Kousek odsud občas odchytává paní v bílém plášti oběti, aby jim změřila tuk nebo cholesterol, což je tedy mimořádně zákeřná praxe…

Baristka Lucie Buchwaldková (Nadymáčková), se kterou Magazín PATRIOT kavárny testuje, je natěšená – Amali totiž nabízí výběrovou kávu a to je u Lucie důvodem k velkému očekávání.

Bodová stupnice

  • 1 bod – Tohle se nepovedlo
  • 2 body – Není to úplný propadák
  • 3 body – Neurazí, ale ani ničím nepřekvapí
  • 4 body – Skoro dokonalé, ale…
  • 5 bodů – Wow!!!

S objednávkou není problém, chceme klasické espresso, obsluha ví, jak má vypadat. „Zaujalo mě, že zde obsluhují muži. A rovnou dva! Pro mě příjemné zpestření. To se moc často nestává. Většinou se totiž potkáváme s ženami,“ říká Lucie.

Bar s kávovarem vypadá udržovaně, vše zde má své místo, svůj skoro až precizní řád. Kávovar, který naprosto sedí do interiéru, je čistý. Jediné, co Lucii trochu vadí, jsou barevné utěrky obtočené okolo obou trysek.

„Doporučila bych je umístit pod kávovar nebo vedle něj, aby neshazovaly dojem z kávovaru a nenaznačovaly určitou nepořádnost. Naštěstí tyto utěrky skutečně používají na očištění trysky na páru. Tedy nejde pouze o doplněk baru,“ říká Lucie a pokračuje v hodnocení.

„Páku na kávu pěkně vyčistili. Čeho jsem se ale nedočkala, bylo odpuštění vody před nasazením páky. Což bych zde nečekala. Co se týče extrakce, vešli jsme se do 30 sekund.“

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Slovníček pojmů

Crema – pěna na espressu, má v ideálním případě mít „tygrování“ v odstínech tmavší a světlé hnědé barvy. Když pěnu odsunete lžičkou, vrátí se zpět a znovu pokryje hladinu šálku.
Objem – u espressa by měl být objem kávy od 25 do 35 mililitrů.
Extrakce – laicky řečeno – doba, po kterou teče espresso z páky kávovaru – ideální je dvacet až třicet sekund.
Pěna cappuccina – jde o mikropěnu krémové struktury o výšce zhruba jeden centimetr, správně jen po okraj šálku, ne kopec na něm.
Latte art – snaha o vytvoření obrazce v pěně cappuccina.

Chuťově jsme s espressem spokojeni. „Byla opravdu cítit výběrová káva a já si opět po nějaké době při hodnocení kaváren skutečně pochutnala. Počáteční acidita přecházela v silné hořké, ale příjemné tělo. Dostatečná crema a objem nápoje v šálku, jak má být.“

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Cappuccino bylo připraveno metodou latte art. Pěna po okraj šálku, která však byla lehce bublinková. Teplota nápoje pak lehce vyšší. Celkový dojem ale poměrně slušný.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Závěr – Dáváme čtyři body z pěti možných, srážku mají na svědomí drobné chyby při přípravě kávy.

Doporučení Magazínu PATRIOT – Dejte si kávu, pozorujte cvrkot v obchodním centru, vyzkoušejte místní skvělé pralinky a pak se vyhněte paní, co vám bude chtít změřit tuk. A den bude mít smysl…

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

O projektu reportážních testů nejen ostravských kaváren, jeho důvodech a filozofii si mohou čtenáři Magazínu PATRIOT přečíst zde.

Kde všude už jsme testovali

Úplně první hodnocenou kavárnou byla kavárna Atlantik. Druhou hodnocenou kavárnou byla ostravská Pražírna Trieste.

Zavítali jsme také do Poruby, kde jsme navštívili kavárnu Café la fée. Hodnocení se dočkalo také Industrial Cafe. Otestovali jsme i Minikino kavárnu a zašli jsme i na reportáž do kavárny Na kávičku v Ostravě-Porubě.

První kavárnou, která získala pět bodů z pěti, byla Ostravanka U Černého stromu, která však vystoupila z rodiny Ostravanek a působí už samostatně jako kavárna U Černého stromu.

Magazín PATRIOT vyrazil konečně za kávou také mimo Ostravu – otestovali jsme hned několik opavských kaváren a tak jste si mohli přečíst hodnocení opavského Café Restaurantu Mincovna. Z Opavy jsme se vrátili do Ostravy, kde jsme testovali novější a zajímavou kavárnu Pikolo kafé.

Poté jsme čtenářům přinesli reportáž z další opavské kavárny Kramertestovali jsme Pražírnu a kavárnu ve Velké Polomi a také Cafe 43 v Ostravě-Porubě a opavskou kavárnu Dolce Vita.

Přinesli jsme reportáž z ostravského espresso baru CØKAFEnemohli jsme vynechat  Café 10 na Jiráskově náměstí v Ostravě, testovali jsme Kavárnu Provence a navštívili jsme kočičí kavárnu Čauky mňauky.

Navštívili jsme Polo Caffé na Masarykově náměstí v Ostravě a byli jsme i ve druhé ostravské kočičí kavárně Mňau Caffehodnotili jsme třebovickou kavárnu Oki cofee a také  jste si mohli přečíst hodnocení českotěšínské kavárny San Pietro.

Hodnotili jsme opavskou kočičí kavárnu 9 životůzavítali jsme do Kavárny Caffelo v Českém Těšíně a poté jste si mohli přečíst reportáž z kavárny Blanch Cafe v Ostravě-Porubě.

Testovali jsme také známou kavárnu Avion na česko-polské hranici v Českém Těšíně a poté jsme se vrátili zase domů do Ostravy, kde jsme zašli na kávu do kavárny Maryčka. Poprvé jsme se v rámci reportážních testů vydali i za hranice, v polském Cieszyně jsme zašli na kávu do Cafe Muzeum.

Ale zpátky do Ostravy – plných pět bodů obdržela kavárna AlterNativa v Ostravě-Porubě. Testovali jsme také kavárnu v multifunkční budově Gong v Dolní oblasti Vítkovic a byli jsme na kávu i v Cukrárně u Babičky na Masarykově náměstí v Ostravě.

Zašli jsme také do nejvýše položené kavárny v Ostravě – do Bolt Café v Dolní oblasti Vítkovic a otestovali jsme také kávový krámek Čerstvý Boby na Nádražní ulici v Ostravě.

Zavítali jsme také do Frýdku-Místku, kde jsme otestovali Kavárnu Dvorek a testovali jsme i kavárnu Office Café v Ostravě, Caffé Retro ve Frýdku-Místku a Café Mozart v Ostravě.

Vyrazili jsme i do Nového Jičína – otestovali jsme hned tři kavárny, tou první z nich byla Colores. Úplně poprvé jsme otestovali i pojízdnou prodejnu kávy – Big Blond Coffee, která stává vedle obchodního domu Laso v Ostravě. Na reportáž jsme zašli i do novojičínské kavárny Caffé Caffé a hodnotili jsme také ostravskou kavárnu Bongusto Caffé a novojičínský podnik Coffee bar Cappello.

Další zastávkou na trase po kavárnách nejrůznějších velikostí, typů a druhů byla reportáž v proslulé ostravské kavárně Danielpodívali jsme se rovněž do ostravské kavárny Mapami a testovali jsme také Ostravanku v Milíčově ulici, kavárnu Dejavu na Nádražní ulici, kavárnu Qalt poblíž Kuřího rynku v Ostravě a kavárnu A Café v Mariánských Horách.

Navštívili jsme po čase i mimoostravskou kavárnu – na cestách krajem jsme se zastavili v Příboře v podniku nazvaném Kafíčko v Podloubí a testovali jsme i ostravský podnik Broadway Coffee a také známou ostravskou kavárnu Amadeus Cafe i novější kavárnu JAM coffee.

Sdílejte článek