Mňau Caffe: Kočičí kavárna, kde hrozí, že přestanete mít rádi kočky

24.6.2016 04:41 Společnost 6

Magazín PATRIOT a baristka Lucie Nadymáčková společně testují kavárny na Moravě a ve Slezsku. Každý týden přinášíme reportáž z jedné kavárny. Ostravská kočičí kavárna Mňau Caffe získala v pětibodové stupnici pouhý 1 bod.

Mňau Caffe: Kočičí kavárna, kde hrozí, že přestanete mít rádi kočky

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

O projektu reportážních testů nejen ostravských kaváren, jeho důvodech a filozofii si mohou čtenáři Magazínu PATRIOT přečíst zde. Magazín PATRIOT oslovil k testování baristku Lucii Nadymáčkovou, více o ní najdete na – www.coffeecoach.cz.

Přehled všech dosud testovaných kaváren najdete na konci tohoto článku.

Ostravská kočičí kavárna Mňau Caffe sídlí v nepříliš vzhledné socialistické budově mezi paneláky v ostravské čtvrti Hrabůvka. Snažíme se nebrat ohled na to, že bezprostřední okolí ani vstup do kavárny vskutku nejsou příliš vábné.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Avšak staré úsloví o tom, že první dojem rozhoduje a napodruhé už ho neuděláš, tady bohužel funguje. Kavárna Mňau Caffe je všechno možné, jen ne útulná. Dopoledne je navíc zcela prázdná a to ještě více umocní dojem velkého prostoru bez lidí…

Bodová stupnice

 • 1 bod – Tohle se nepovedlo
 • 2 body – Není to úplný propadák
 • 3 body – Neurazí, ale ani ničím nepřekvapí
 • 4 body – Skoro dokonalé, ale…
 • 5 bodů – Wow!!!

Avšak i prostor bez hostů spolehlivě vyplňují kočky,  které jsou, jak to říci slušně – bezprostřední, a to sice velmi. Jakmile nás zaregistrují, vrhnou se na nás, až na pár zdrženlivých, téměř všechny.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Za chvíli nám sedí na klíně, na stole, na opěradlech křesel. Když se jedno zvláště drzé kotě rozhodne ochutnat naše nápoje, víme, že mez je překročena.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Tady zkrátka vládnou kočky, a odpoledne možná i děti, kterým je vyhrazen uprostřed kavárny velký plac s kobercem a hračkami – docela by nás zajímalo, jak souboj dětských návštěvníků a otrkaných koček den co den vypadá. Soudě na sebevědomé chování koček sázíme, že jsou neomezenými pány prostoru.

Slovníček pojmů

Crema – pěna na espressu, má v ideálním případě mít „tygrování“ v odstínech tmavší a světlé hnědé barvy. Když pěnu odsunete lžičkou, vrátí se zpět a znovu pokryje hladinu šálku.
Objem – u espressa by měl být objem kávy od 25 do 35 mililitrů.
Extrakce – laicky řečeno – doba, po kterou teče espresso z páky kávovaru – ideální je dvacet až třicet sekund.
Pěna cappuccina – jde o mikropěnu krémové struktury o výšce zhruba jeden centimetr, správně jen po okraj šálku, ne kopec na něm.
Latte art – snaha o vytvoření obrazce v pěně cappuccina.

Objednáváme si espresso a cappuccino – tahle dvojice nám bude dělat společnost při všech testech. „Na těchto dvou nápojích lze poznat, jak pracuje obsluha a co o kávě ví,“ říká Lucie Nadymáčková, která stopuje na hodinkách dobu extrakce espressa.

„Bohužel velmi přesahuje 30 sekund a začíná být jasné, jaké „presso“, jak nápoj nazve barmanka, dostanu,“ říká Lucie. A opravdu – za chvíli stojí před Lucií „kyblík“ kávy nevábné chutě a vůně. Lucie espresso ochutná, zašklebí se a odstrčí stranou – tohle nebude dobré hodnocení.

Cappuccino dopadá podobně, snad jen o malinko lépe. „Teplota a chuť se ještě daly akceptovat. Mléčná pěna však byla v nedohlednu,“ uzavírá hodnocení Lucie a ač milovník zvířat, snaží se ze sebe setřást další dvě kočky, které nemají vychování…

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Závěr – Tady kafe opravdu nikdo moc neprožívá, na první, druhém a třetím místě jsou kočky. Jeden bod je vcelku přesným měřítkem, které hodnotí nejen úroveň kávy, ale i celé kavárny, v níž má host, kromě obavy, aby neodešel s jednou kočkou na hlavě a druhou v tašce, také pocit jakési ušmudlanosti. Ale barmanka se svěřuje, že se chystá rekonstrukce, takže možná není všem dnům konec.

Doporučení Magazínu PATRIOT – Pozor, tady se i milovníkovi koček může stát, že na tyto tvory zanevře, jakmile bude mít to štěstí a kočky se na něj vrhnou v nejvyšším levelu dotěrnosti. Těžko říci, pro koho je kavárna určena – je tady velký prostor na hraní pro děti, ale my si s Lucií stejně myslíme, že tady si hrají především kočky…

Máte pro nás tip, kam zajít, nebo naopak kde to s kávou nemyslí dobře? Máte připomínky k našemu testování? Napište nám na info@patriotmagazin.cz.

Kde všude už jsme testovali

Úplně první hodnocenou kavárnou byla kavárna Atlantik. Druhou hodnocenou kavárnou byla ostravská Pražírna Trieste.

Zavítali jsme také do Poruby, kde jsme navštívili kavárnu Café la fée. Hodnocení se dočkalo také Industrial Cafe. Otestovali jsme i Minikino kavárnu a zašli jsme i na reportáž do kavárny Na kávičku v Ostravě-Porubě.

První kavárnou, která získala pět bodů z pěti, byla Ostravanka U Černého stromu, která však vystoupila z rodiny Ostravanek a působí už samostatně jako kavárna U Černého stromu.

Magazín PATRIOT vyrazil konečně za kávou také mimo Ostravu – otestovali jsme hned několik opavských kaváren a tak jste si mohli přečíst hodnocení opavského Café Restaurantu Mincovna. Z Opavy jsme se vrátili do Ostravy, kde jsme testovali novější a zajímavou kavárnu Pikolo kafé.

Poté jsme čtenářům přinesli reportáž z další opavské kavárny Kramertestovali jsme Pražírnu a kavárnu ve Velké Polomi a také Cafe 43 v Ostravě-Porubě a opavskou kavárnu Dolce Vita.

Přinesli jsme reportáž z ostravského espresso baru CØKAFEnemohli jsme vynechat  Café 10 na Jiráskově náměstí v Ostravě, testovali jsme Kavárnu Provence a předminulý  týden jsme navštívili kočičí kavárnu Čauky mňauky. Minule jsme navštívili Polo Caffé na Masarykově náměstí v Ostravě.

Jaroslav Baďura |

Přečtěte si více z rubriky "Společnost", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

 • Al Payne

  Je to mňau caffe dalo se čekat, že tam budou kočky. co jste si mysleli? že tam budou někde zavřené? když vám vadí že se kvám přibližují neměli jste tam chodit! Žádné negativní hodnocení mě neodradí a do kavárný se co nejdříve podívám! 😉

 • Lucka Tkadlecová

  Že zde panují kočky se dá už od názvu vydedukovat. Jak všudypřítomné umí kočky být, vím, a tak mi jejich přítomnost nijak nevadila. Co bych naopak vytkla bylo, že káva nebyla dobrá a nesmět si v kavárně dát kávu bez kofeinu mě zarazilo. Obsluha byla příjemá, ovšem kočičky byly značně vyhublé. Sociální zařízení bylo v žalostném stavu bez papíru a mýdla. Určitě už je znovu nenavštívím.

 • KatjaRitter

  Opravdu pitomost. Nevím na co si „odbornice“ hraje, takhle strhat tak dobrou kavárnu. Je to místo lidsky příjemné a ideální pro všechny milovníky koček, ne pro světový pohár v late artu. Zbytečný článek

 • Monique Merri

  😀 ok to „kapúčo“ vypadá fakt nevábně. Dle cukříku jim kávu dodává asi Trieste, ale co má společného hodnocení kávy jako takové s vychováním tamních koček nebo toho, kde je kavárna umístěná, to opravdu nechápu. Tato část Ostravy byla postavena v socialistickém realismu a dle toho to tam dodnes vypadá. Čekat staré budovy, jako v centru města, to asi není možné. A pak do kočičích kaváren chodí prostě kočkomilové, kteří přesně tuhle kočičí povahu vyhledávají. Kočky jsou zvídavé. Měly by snad být zavřené v klecích a vy si spokojeně usrkávali kávičku a koukali na ně? Tyhle vaše testy vypovídají leda o tom, jak jste zaujatí. Přečetla jsem všechny vaše „recenze“, mnohé kavárny znám, a je mi jen útěchou fakt, že mají tak dobré jméno, že tyhle vaše subjektivní názory je neohrozí. Opravdu hodnotit kávu a napsat, že robusta nemá tu ovocnou chuť, kterou vy očekáváte? To snad nejde, ne? To je jakoby vegan řekl o hovězím steaku, že je málo sojový…

 • Wee

  Kafe pít celkem šlo. Kočky miluju, takže mi nevadilo, že lezly kolem. Prostě sem kočku vzala a položila na zem. Na ten jejich pach si člověk za chvíli taky zvyk. Jediné co mi vadilo tak dívat se na ty chudáky hubené a zřejmě hladové kočky. Kdyby byly pořádně nakrmené a obstarané zřejmě by ani tak neotravovaly a nešly ani cítit. Tím mě odradili hned na poprvé. Myslím, že nejlépe by udělali kdyby kočky porozdávali a udělali z toho normální kavárnu.

 • Taťána

  Horší recenzi jsem dlouho nečetla, někdo si hraje na profíka a ví pěkné kulové. Nekvalitní text.

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.