KAVÁRNY
22/01/2017 Jaroslav Baďura

Test kavárny: Podnik Qalt u Kuřího rynku stojí za návštěvu

Každý týden reportážní test jedné kavárny - Qalt cafe u Kuřího rynku v Ostravě je příjemný podnik a zaslouženě bere čtyři body z pětibodové stupnice.

Pokud milovníka kávy „nespolkne“ na jeho pouti po Kuřím rynku oblíbená kavárna Desítka, pak hned za rohem může zapadnout do malinké kavárničky s názvem Qalt cafe.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Při hledání adjektiv snad nejlépe sedne slovo domácké – tak to tady vypadá. Byl jsem zde dvakrát a vždy minimálně u jednoho stolečku seděli hosté, kteří si přátelsky povídali se servírkou, jakoby sem chodili každý den.

Bodová stupnice

  • 1 bod – Tohle se nepovedlo
  • 2 body – Není to úplný propadák
  • 3 body – Neurazí, ale ani ničím nepřekvapí
  • 4 body – Skoro dokonalé, ale…
  • 5 bodů – Wow!!!

A právě obsluha dává tomuto nenápadnému podniku minimálně dvacet procent navíc – máme štěstí na milou, tak akorát upovídanou servírku, která nevelký prostor zaplňuje příjemnou náladou.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Při objednávce dokonce dostaneme na výběr ze dvou možných káv, což zdaleka není v ostravských kavárnách pravidlem. Volíme standardní směs, ať pijeme to, co většina zákazníků.

Příprava vypadá vcelku slušně. Kávovar i celá pracovní plocha je čistá. Páku veselá servírka pěkně očistila od zbytků předchozí porce. Pěchování tamperem jsme bohužel nezahlédli, odpuštění vody, které je naprostým základem, byť ještě ne ve všech kavárnách, naštěstí proběhlo.

Slovníček pojmů

Crema – pěna na espressu, má v ideálním případě mít „tygrování“ v odstínech tmavší a světlé hnědé barvy. Když pěnu odsunete lžičkou, vrátí se zpět a znovu pokryje hladinu šálku.
Objem – u espressa by měl být objem kávy od 25 do 35 mililitrů.
Extrakce – laicky řečeno – doba, po kterou teče espresso z páky kávovaru – ideální je dvacet až třicet sekund.
Pěna cappuccina – jde o mikropěnu krémové struktury o výšce zhruba jeden centimetr, správně jen po okraj šálku, ne kopec na něm.
Latte art – snaha o vytvoření obrazce v pěně cappuccina.

Extrakce espressa byla v normě do 30 sekund, espresso mělo dostatečný objem, crema byla jasně zřetelná a pokrývala celý povrch espressa. Chuťově spíše standardnější hořkost s minimální aciditou. Espresso bylo vyvážené, bez znaků nepříjemného stahování v ústech.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Cappuccino se přípravou shodovalo a tryska na mléko byla utřena hned po použití. Na cappuccinu nás však nečekal žádný obrázek, takže mírné zklamání. Pěna byla ale pěkně po okraj šálku a tvořila krémovou strukturu. Dalo se ihned pít, takže teplota v pořádku. Chuťově hodně mléčné, lahodně krémové.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

 

Závěr – Qualt café se řadí mezi ty kvalitnější podniky v Ostravě, jen o sobě musí dát více vědět – například na facebooku je posledních deset fotek nikoli o kávě, ale výhradně o nejrůznějších slaných koláčích…

Doporučení Magazínu PATRIOT – Vzhledem k omezenému prostoru by tady asi jen těžko mohla proběhnout důvěrná obchodní schůzka nebo ještě důvěrnější rande…. Ale příjemné posezení s kamarády, kolegy či známými, to rozhodně doporučujeme!

O projektu reportážních testů nejen ostravských kaváren, jeho důvodech a filozofii si mohou čtenáři Magazínu PATRIOT přečíst zde. Magazín PATRIOT oslovil k testování baristku Lucii Buchwaldkovou (Nadymáčkovou).

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Kde všude už jsme testovali

Úplně první hodnocenou kavárnou byla kavárna Atlantik. Druhou hodnocenou kavárnou byla ostravská Pražírna Trieste.

Zavítali jsme také do Poruby, kde jsme navštívili kavárnu Café la fée. Hodnocení se dočkalo také Industrial Cafe. Otestovali jsme i Minikino kavárnu a zašli jsme i na reportáž do kavárny Na kávičku v Ostravě-Porubě.

První kavárnou, která získala pět bodů z pěti, byla Ostravanka U Černého stromu, která však vystoupila z rodiny Ostravanek a působí už samostatně jako kavárna U Černého stromu.

Magazín PATRIOT vyrazil konečně za kávou také mimo Ostravu – otestovali jsme hned několik opavských kaváren a tak jste si mohli přečíst hodnocení opavského Café Restaurantu Mincovna. Z Opavy jsme se vrátili do Ostravy, kde jsme testovali novější a zajímavou kavárnu Pikolo kafé.

Poté jsme čtenářům přinesli reportáž z další opavské kavárny Kramertestovali jsme Pražírnu a kavárnu ve Velké Polomi a také Cafe 43 v Ostravě-Porubě a opavskou kavárnu Dolce Vita.

Přinesli jsme reportáž z ostravského espresso baru CØKAFEnemohli jsme vynechat  Café 10 na Jiráskově náměstí v Ostravě, testovali jsme Kavárnu Provence a navštívili jsme kočičí kavárnu Čauky mňauky.

Navštívili jsme Polo Caffé na Masarykově náměstí v Ostravě a byli jsme i ve druhé ostravské kočičí kavárně Mňau Caffehodnotili jsme třebovickou kavárnu Oki cofee a také  jste si mohli přečíst hodnocení českotěšínské kavárny San Pietro.

Hodnotili jsme opavskou kočičí kavárnu 9 životůzavítali jsme do Kavárny Caffelo v Českém Těšíně a poté jste si mohli přečíst reportáž z kavárny Blanch Cafe v Ostravě-Porubě.

Testovali jsme také známou kavárnu Avion na česko-polské hranici v Českém Těšíně a poté jsme se vrátili zase domů do Ostravy, kde jsme zašli na kávu do kavárny Maryčka. Poprvé jsme se v rámci reportážních testů vydali i za hranice, v polském Cieszyně jsme zašli na kávu do Cafe Muzeum.

Ale zpátky do Ostravy – plných pět bodů obdržela kavárna AlterNativa v Ostravě-Porubě. Testovali jsme také kavárnu v multifunkční budově Gong v Dolní oblasti Vítkovic a byli jsme na kávu i v Cukrárně u Babičky na Masarykově náměstí v Ostravě.

Zašli jsme také do nejvýše položené kavárny v Ostravě – do Bolt Café v Dolní oblasti Vítkovic a otestovali jsme také kávový krámek Čerstvý Boby na Nádražní ulici v Ostravě.

Zavítali jsme také do Frýdku-Místku, kde jsme otestovali Kavárnu Dvorek a testovali jsme i kavárnu Office Café v Ostravě, Caffé Retro ve Frýdku-Místku a Café Mozart v Ostravě.

Vyrazili jsme i do Nového Jičína – otestovali jsme hned tři kavárny, tou první z nich byla Colores. Úplně poprvé jsme otestovali i pojízdnou prodejnu kávy – Big Blond Coffee, která stává vedle obchodního domu Laso v Ostravě. Na reportáž jsme zašli i do novojičínské kavárny Caffé Caffé a hodnotili jsme také ostravskou kavárnu Bongusto Caffé a novojičínský podnik Coffee bar Cappello.

Další zastávkou na trase po kavárnách nejrůznějších velikostí, typů a druhů byla reportáž v proslulé ostravské kavárně Danielpodívali jsme se rovněž do ostravské kavárny Mapami a testovali jsme také Ostravanku v Milíčově ulici a kavárnu Dejavu na Nádražní ulici.

 

Sdílejte článek