KAVÁRNY
04/11/2016 Jaroslav Baďura

Big Blond Coffee: Auto, které jezdí na dobrou kávu

Magazín PATRIOT a baristka Lucie Buchwaldková (Nadymáčková) společně testují kavárny na Moravě a ve Slezsku. Každý týden přinášíme reportáž z jedné kavárny. Pojízdná kavárna Big Blond Coffee získala v pětibodové stupnici tři a půl bodu.

O projektu reportážních testů nejen ostravských kaváren, jeho důvodech a filozofii si mohou čtenáři Magazínu PATRIOT přečíst zde. Magazín PATRIOT oslovil k testování baristku Lucii Buchwaldkovou (Nadymáčkovou).

Přehled všech dosud testovaných kaváren najdete na konci tohoto článku.

Tak tohle tu ještě nebylo – hodnotili jsme už obyčejné kavárny, kočičí kavárny, byli jsme v kavárně na věži i v kavárně v Polsku, ale kávu z pojízdné kavárny zaparkované hned vedle ostravského obchodního domu Laso hodnotíme poprvé.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Ale proč ne? Celý náš seriál je o tom, že jakkoli je nesmírně důležité prostředí, ochotná a milá obsluha a další desítky věcí, to hlavní se skrývá v baristovi a jeho práci. A ta je stejná ve špičkové kavárně i v automobilu s okýnkem…

Bodová stupnice

  • 1 bod – Tohle se nepovedlo
  • 2 body – Není to úplný propadák
  • 3 body – Neurazí, ale ani ničím nepřekvapí
  • 4 body – Skoro dokonalé, ale…
  • 5 bodů – Wow!!!

Jediná změna je v tom, že Lucie nepíše hodnocení do svého bloku pohodlně v kavárně, ale na lavičce na Kuřím rynku… A co si tam napsala?

„Jisté zkušenosti s přípravou kávy tu pravděpodobně budou. Všechny naše sledované body přípravy vysoký muž v autíčku splnil. Kávovar se snažil udržovat čistý. Při každé přípravě kávy páku očistil tak, jak to má být. Nezapomněl odpustit vodu a po našlehání mléka trysku očistil. Káva tekla z kávovaru přibližně 30 sekund, takže v základu jsem byla spokojená.“

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Slovníček pojmů

Crema – pěna na espressu, má v ideálním případě mít „tygrování“ v odstínech tmavší a světlé hnědé barvy. Když pěnu odsunete lžičkou, vrátí se zpět a znovu pokryje hladinu šálku.
Objem – u espressa by měl být objem kávy od 25 do 35 mililitrů.
Extrakce – laicky řečeno – doba, po kterou teče espresso z páky kávovaru – ideální je dvacet až třicet sekund.
Pěna cappuccina – jde o mikropěnu krémové struktury o výšce zhruba jeden centimetr, správně jen po okraj šálku, ne kopec na něm.
Latte art – snaha o vytvoření obrazce v pěně cappuccina.

Na chuť espressa již tak pozitivní náhled Lucie nemá. Crema a objem se espressu nedá upřít. „Mě pak ale nejvíce zajímá chuť. A jak už víte, jelikož jsem zastáncem výběrové kávy, hledám v nápoji jistou míru acidity či ovocné a další zajímavé tóny. Nejen čokoládu a oříšky. V Big Blond Coffee jsou zastánci spíše hořké kávy s minimální aciditou, pravděpodobně i jistým podílem robusty a tmavšího pražení. Tento typ kávy mě bohužel neoslovuje, a proto z chuti espressa nejsem příliš nadšená.“

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Cappuccino dostáváme i s obrázkem, takže určitá zručnost práce s mlékem je nám potvrzena. Dá se akorát pít a má poměrně hustou pěnu s lehce většími bublinkami. Chuť hodnotíme spíše za průměrnou či lehce nadprůměrnou. Ono to hořké espresso holt udělá své.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Závěr – Vem si kafe a běž je stále častější způsob prodeje kávy v dnešním zrychlujícím se světě. Tak proč ne.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Doporučení Magazínu PATRIOT – Mladý a příjemný barista v automobilu Bog Blond Coffee svou práci dělá dobře a pokud půjdete okolo, neváhejte…

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

 

Kde všude už jsme testovali

Úplně první hodnocenou kavárnou byla kavárna Atlantik. Druhou hodnocenou kavárnou byla ostravská Pražírna Trieste.

Zavítali jsme také do Poruby, kde jsme navštívili kavárnu Café la fée. Hodnocení se dočkalo také Industrial Cafe. Otestovali jsme i Minikino kavárnu a zašli jsme i na reportáž do kavárny Na kávičku v Ostravě-Porubě.

První kavárnou, která získala pět bodů z pěti, byla Ostravanka U Černého stromu, která však vystoupila z rodiny Ostravanek a působí už samostatně jako kavárna U Černého stromu.

Magazín PATRIOT vyrazil konečně za kávou také mimo Ostravu – otestovali jsme hned několik opavských kaváren a tak jste si mohli přečíst hodnocení opavského Café Restaurantu Mincovna. Z Opavy jsme se vrátili do Ostravy, kde jsme testovali novější a zajímavou kavárnu Pikolo kafé.

Poté jsme čtenářům přinesli reportáž z další opavské kavárny Kramertestovali jsme Pražírnu a kavárnu ve Velké Polomi a také Cafe 43 v Ostravě-Porubě a opavskou kavárnu Dolce Vita.

Přinesli jsme reportáž z ostravského espresso baru CØKAFEnemohli jsme vynechat  Café 10 na Jiráskově náměstí v Ostravě, testovali jsme Kavárnu Provence a navštívili jsme kočičí kavárnu Čauky mňauky.

Navštívili jsme Polo Caffé na Masarykově náměstí v Ostravě a byli jsme i ve druhé ostravské kočičí kavárně Mňau Caffehodnotili jsme třebovickou kavárnu Oki cofee a také  jste si mohli přečíst hodnocení českotěšínské kavárny San Pietro.

Hodnotili jsme opavskou kočičí kavárnu 9 životůzavítali jsme do Kavárny Caffelo v Českém Těšíně a poté jste si mohli přečíst reportáž z kavárny Blanch Cafe v Ostravě-Porubě.

Testovali jsme také známou kavárnu Avion na česko-polské hranici v Českém Těšíně a poté jsme se vrátili zase domů do Ostravy, kde jsme zašli na kávu do kavárny Maryčka. Poprvé jsme se v rámci reportážních testů vydali i za hranice, v polském Cieszyně jsme zašli na kávu do Cafe Muzeum.

Ale zpátky do Ostravy – plných pět bodů obdržela kavárna AlterNativa v Ostravě-Porubě. Testovali jsme také kavárnu v multifunkční budově Gong v Dolní oblasti Vítkovic a byli jsme na kávu i v Cukrárně u Babičky na Masarykově náměstí v Ostravě.

Zašli jsme také do nejvýše položené kavárny v Ostravě – do Bolt Café v Dolní oblasti Vítkovic a otestovali jsme také kávový krámek Čerstvý Boby na Nádražní ulici v Ostravě.

Zavítali jsme také do Frýdku-Místku, kde jsme otestovali Kavárnu Dvorek a testovali jsme i kavárnu Office Café v Ostravě, Caffé Retro ve Frýdku-Místku a Café Mozart v Ostravě.

Vyrazili jsme i do Nového Jičína – otestovali jsme hned tři kavárny, tou první z nich byla Colores.

Máte pro nás tip, kterou kavárnu máme v rámci našich reportážních testů navštívit příště? Napište nám na info@patriotmagazin.cz.

Sdílejte článek