PŘÍBĚHY STARÉ OSTRAVY
12/07/2020 Jiří Jezerský

Příběhy staré Ostravy: nešťastný mord v nevěstinci

​V sobotu 3.prosince 1899 kolem desáté hodiny večerní si chtělo pět chlápků z Hrušova v nevěstinci u Viktorie Jelinské na Rybnickém náměstí v Moravské Ostravě udělat „hezký večer“.

Mezi nimi byl i Matěj Furch, který měl 24 let, odbyl nedávno vojnu a pocházel prý z dobré rodiny.

Po vstupu do vysněného podniku se ale nedohodli, kdo z nich bude útratu platit a tak jim nic jiného nezbylo, než opustit nevěstinec.

Když vycházeli, ve dveřích potkali dva nabušené řeznické pomocníky a trochu se s nimi škrtli, protože si z nich dělali srandu, že tak rychle... Furch přitom dostal dva pohlavky od jakéhosi Vrbického, o kterém se vykládá, že ranou pěstí zabije prase.

Byla to pro něj urážka, navíc prý s protičeským nádechem. To si Furch nemohl nechat před kamarády líbit a tak se rozhodl, že si na Vrbického počká, aby mu dal mezi žebra něco malého na památku.

Kamarádi odešli a když se nemohl dočkat, zaklepal na nejbližší dveře. Otevřela majitelka, bordelmama Viki, která schytala od něj ránu nožem do vyvinutých prsou tak prudkou, že jí přitom přetnul srdeční tepnu a ona v několika vteřinách zemřela.

Furch z místa činu prchl a přivolaná police zatkla manžela od Jelinské, protože věděla, že má na ni vztek, neboť mu před měsícem utekla s podomkem Floriánem Piklem a jeho kufříkem, kde měl, jako v trezoru, 950 zlatých.

Bylo po nich vyhlášeno pátrání a rakouské četnictvo, díky nové telegrafní technice je zadrželo na Bukovině. Viktorie Jelinská pocházela totiž z Poremby, z Haliče, a prchala se svým amantem - směr domů. Čekala v Ostravě na soud za krádež a nedočkala se.

Ve středu 13. prosince byl zatčen v Hrušově železniční dělník Matěj Furch. Při výslechu přiznal, že 3. toho měsíce zavraždil majitelku nevěstince Viktorii Jelinskou.

Vypověděl však, že ji zabil omylem, že měl vlastně namířeno na řeznického pomocníka Vrbického, který ho u domu Jelinské zpohlavkoval.

Počkal si na něj a když se otevřely dveře, bodl nožem v domnění, že je to Vrbický. Byla to však Jelinská, která se ihned zhroutila k zemi.

Matěj Furch byl odsouzen před porotou v Novém Jičíně za zabití na 4 roky. Nikdo z porotců nezvedl ruku pro trest za vraždu.

Sdílejte článek