PŘÍBĚHY STARÉ OSTRAVY
16/11/2021 Jiří Jezerský

Chyběla mu koruna k návštěvě nevěstince. A tak v Ostravě brutálně zabil člověka

​Je tomu právě 110 let, kdy v hostinci Vojtěcha Koziela v Mariánských Horách dne 16. listopadu 1911 večer popíjeli u jednoho stolu Josef Kološ, Valentin Janek a Jakub Wojtowicz.

Peníze měl jenom Kološ a tak svým společníkům velkoryse platil útratu. Dvacetikorunovou bankovku nabídl na vyrovnání účtu. Dostal zpět 18korun a 88 haléřů, které obřadně zasunul do peněženky.

Všichni kolem to viděli. Viděli to také jeho společníci a když o půl jedenácté opouštěli hospodu, pospíšili si, aby předběhli Kološe. Janek se svěřil už dříve nahlas Wojtowiczovi, že má jen jednu korunu a druhou musí sehnat za každou cenu, protože chce jít do nevěstince v Přívoze.

Postěžoval si, že mu jeho kvartýrská nechce na takovou zábavu půjčit. A v tom vycházel z krčmy opilý Kološ. Wojtowicz do něj vrazil a povalil ho na zem. Janek vzal asi osmikilový balvan a rozbil mu hlavu nad levým okem.

Prohledali mu kapsy, vzali peníze a utekli. V hostinci byli také manželé Ondřej a Františka Podkulovi a celou událost sledovali. Podkulová poté, co viděla na zemi ležet zohaveného Kološe, utíkala do blízké četnické stanice pro policajty.

Když přišli, byli vrahové samozřejmě už pryč. Kološe v beznadějném stavu odvezli do nemocnice v Moravské Ostravě, kde za krátkou dobu skonal.

Chachaři byli brzy vypátráni, protože svědkyně Podkulová Wojtowicze osobně znala. Toho policisté zatkli hned a na Janka si počkali, až se vrátí z přívozského nevěstince. Oba tvrdošíjně zapírali, že by Kološe zavraždili, prý mu každý dal jen několik políčků.

Zavražděný Josef Kološ se narodil v roce 1877 v Trnávce u Nového Jičína a byl zaměstnán jako horník na šachtě Ignát v Mariánských Horách. Valentin Janek se narodil v roce 1886 v Haliči a Jakub Wojtowicz ve Fryčovicích roku 1891.

Wojtowicz byl toho osudného dne odpoledne propuštěn ze šatlavy v Mariánských Horách, kde si odpykával čtyřiadvacetihodinový trest za výtržnost na ulici. Oba byli dělníci v Mariánských Horách. Oba byli vícekrát trestáni a byli známi jako nebezpečná individua.

Dne 20.února 1912 se konal s bestiálními pachateli loupežné vraždy v Novém Jičíně soud. Rozsudek zněl: Valentin Janek 7 let těžkého žaláře, Wojtowicz osvobozen.

Budova hostince v Mariánských Horách, před kterou se ohavná vražda odehrála, již neexistuje. Ještě nedávno stála uprostřed historického centra Čertovy Lhotky, jak se kdysi tato část Ostravy jmenovala.

Dnes bychom řekli, že její místo bylo na sídlišti Vršovců vlevo od kapličky na ulici Novoveské.

Sdílejte článek