Společnost
01/11/2016 Jaroslav Baďura

Odvádění telat. Foto: Jindřich Štreit. Snímek mimořádně silný vizuálně i obsahově

Magazín PATRIOT připravil seriál, v němž postupně představí jedny z nejslavnějších fotografií Jindřicha Štreita, ikony české dokumentární fotografie, které svou naléhavostí a lidskostí přesáhly hranice nejen naší země, ale i vnímání dokumentární fotografie. Cyklus má za cíl připomenout dobu a kontext, v nichž slavné snímky vznikaly - unikátní je zejména díky komentářům autora, který se k fotografiím vrací po několika desítkách let od jejich vzniku.

Fotografie, jejíž vznik si v našem seriálu připomínáme dnes, vznikla v roce 1979 v Jiříkově na Bruntálsku. Jindřich Štreit tam v těch letech chodil fotografovat velmi často.

„Pro mě je tato fotografie, kterou jsem nazval Odvádění telat, velmi silná a symbolická fotografie – ta telátka na řetězu jsou odváděna pryč, aby se už nevrátila,“ říká Jindřich Štreit.

Jindřich Štreit řekl, že na statku vznikly stovky a možná i tisíce jeho fotografií, tato však patří k nejpůsobivějším – má symbolický charakter té doby a je velmi silná jak po vizuální, tak po obsahové stránce.

V prvním dílu, který náš seriál odstartoval, jsme si připomněli okolnosti vzniku jedné z nejslavnějších Štreitových fotografií Pohřeb s kačenami, následovala další slavná fotografie Přesilovka, která přispěla k autorovu uvěznění, a další slavná fotografie Schůze.

Dále jsme představili neméně slavnou fotografii Volby na poli a poté jste si mohli přečíst příběh další pro režim „závadné“ fotografie, která vznikla v roce 1981 v kanceláři Národního výboru v Jiříkově.

V dalším dílu seriálu jsme představili fotografii úklidu Národní fronty, která vznikla v roce 1981 na Sovinci, vzpomínali jsme na fotografii s názvem Dušičkypřipomněli jsme vznik fotografie Idyla v kuchyni, předminule jsme vzpomínali na vznik fotografie, kterou jsme pracovně nazvali A domů! a minule jsme vzpomínali na fotografii Nastěnka, která je jednou z mnoha v cyklu Televize jako součást našeho života.

Sdílejte článek