Společnost
04/10/2016 Jaroslav Baďura

Dušičky. Foto: Jindřich Štreit. Pieta na hřbitově

Magazín PATRIOT připravil seriál, v němž postupně představí jedny z nejslavnějších fotografií Jindřicha Štreita, ikony české dokumentární fotografie, které svou naléhavostí a lidskostí přesáhly hranice nejen naší země, ale i vnímání dokumentární fotografie. Cyklus má za cíl připomenout dobu a kontext, v nichž slavné snímky vznikaly - unikátní je zejména díky komentářům autora, který se k fotografiím vrací po několika desítkách let od jejich vzniku.

Fotografie s názvem Dušičky, kterou představujeme v dnešním dílu seriálu, vznikla v roce 1981 v Křížově. „Staré ženy tam přinesly kytičku na hrob, byl to dosti zdevastovaný hřbitov v Křížově, kam už mnoho lidí nechodilo,“ vzpomíná Jindřich Štreit.

„Se ženami přišla i vnoučata, já ocenil to, že ty babičky šly k úplně neznámému hrobu, aby i tam, kde není nikdo z blízkých, byla kytička, zapálily svíčku,“ říká Jindřich Štreit.

„Ty děti, tak jako všechny děti, běhaly okolo a už je to na hřbitově moc nebavilo. Zajímal mě samozřejmě ten problém té zdi, která trošku dělí svět na to, co je před zdí, a za zdí. Malý pietní akt a na druhé straně život – kravín… Střet dvou světů…“ vzpomíná na chvíle při pořízení známé fotografie Jindřich Štreit.

V prvním dílu, který náš seriál odstartoval, jsme si připomněli okolnosti vzniku jedné z nejslavnějších Štreitových fotografií Pohřeb s kačenami, následovala další slavná fotografie Přesilovka, která přispěla k autorovu uvěznění, a další slavná fotografie Schůze.

Předminule jsme představili neméně slavnou fotografii Volby na poli a minulý týden jste si mohli přečíst příběh další pro režim „závadné“ fotografie, která vznikla v roce 1981 v kanceláři Národního výboru v Jiříkově.

V minulém dílu seriálu jsme představili fotografii úklidu Národní fronty, která vznikla v roce 1981 na Sovinci.

Sdílejte článek