Společnost
11/10/2016 Jaroslav Baďura

Idyla v kuchyni. Foto: Jindřich Štreit. Unikátní fotky vznikaly na návštěvách

Magazín PATRIOT připravil seriál, v němž postupně představí jedny z nejslavnějších fotografií Jindřicha Štreita, ikony české dokumentární fotografie, které svou naléhavostí a lidskostí přesáhly hranice nejen naší země, ale i vnímání dokumentární fotografie. Cyklus má za cíl připomenout dobu a kontext, v nichž slavné snímky vznikaly - unikátní je zejména díky komentářům autora, který se k fotografiím vrací po několika desítkách let od jejich vzniku.

Fotografie, na kterou vzpomínáme s Jindřichem Štreitem dnes, vznikla v roce 1990 v Arnolticích. Řada vynikajících snímků vznikla právě při návštěvách, na které Jindřich Štreit chodil k mnoha rodinám řadu let.

„Měl jsem vytipováno několik rodin, které jsem koncepčně mnoho let navštěvoval. Vždyť já bych mohl některým rodinám udělat samostatné výstavy, jakési časosběry,“ směje se Jindřich Štreit.

Jedna z těch rodin byla rodina Suchých v Arnolticích. „Já tam byl docela často a zachycoval normální obyčejný život té rodiny, jak její členové sedí, vyprávějí si, kouří, hrají si s kočkou. To byl cíl mé práce – zachytit ten obyčejný život, který plyne, ale je věčný, trvalý, je to zobecnění věčného tématu.“

Lidé zachycení na těchto fotografiích Jindřicha Štreita působí naprosto uvolněně, jakoby v jejich domově, jen kousek od nich, nebyl fotograf.

„Je to tím, že tu rodinu navštěvuji mnohokrát, že tam skoro každý týden zajdu, pozdravím, povyprávím si s nimi, a jsem součást toho jejich života. Čím více času věnujete těm lidem, tím méně vás vnímají, přijmou vás – to je základ dokumentu. Oni vůbec nevnímají, že vytáhnu fotoaparát, věděli, že budu fotit, kdybych nefotil, ptali by se, co se děje, že nefotíš? Takový vztah ale trvá dlouho, je to otázka času, empatie a úcty,“ říká Jindřich Štreit.

V prvním dílu, který náš seriál odstartoval, jsme si připomněli okolnosti vzniku jedné z nejslavnějších Štreitových fotografií Pohřeb s kačenami, následovala další slavná fotografie Přesilovka, která přispěla k autorovu uvěznění, a další slavná fotografie Schůze.

Dále jsme představili neméně slavnou fotografii Volby na poli a poté jste si mohli přečíst příběh další pro režim „závadné“ fotografie, která vznikla v roce 1981 v kanceláři Národního výboru v Jiříkově.

V dalším dílu seriálu jsme představili fotografii úklidu Národní fronty, která vznikla v roce 1981 na Sovinci a minule jsme vzpomínali na fotografii s názvem Dušičky.

Sdílejte článek