Společnost
06/09/2016 Jaroslav Baďura

Schůze. Foto: Jindřich Štreit. Režim poslal fotografa z knihovny na statek

Magazín PATRIOT připravil rozsáhlý seriál, v němž postupně představí jedny z nejslavnějších fotografií Jindřicha Štreita, ikony české dokumentární fotografie, které svou naléhavostí a lidskostí přesáhly hranice nejen naší země, ale i vnímání dokumentární fotografie. Cyklus má za cíl připomenout dobu a kontext, v nichž slavné snímky vznikaly - unikátní je zejména díky komentářům autora, který se k fotografiím vrací po několika desítkách let od jejich vzniku.

V prvním dílu, který náš seriál odstartoval, jsme si připomněli okolnosti vzniku jedné z nejslavnějších Štreitových fotografií Pohřeb s kačenami, následovala další slavná fotografie Přesilovka, která přispěla k autorovu uvěznění…

Fotografie z roku 1988 zachycuje schůzi na statku v Lomnici. „Od roku 1983 jsem pracoval, než se uzavřely všechny spisy v mém případu, na statku,“ vzpomíná Jindřich Štreit.

Nejdříve působil jako ředitel školy v Sovinci a Jiříkově, po čtyřměsíční vazbě v Ruzyni kvůli „protirežimním fotografiím“ pracoval rok v knihovně v Bruntále.

„Nemohli mě propustit, dokud mě neodsoudili. Až pak jsem musel odejít z knihovny a našel jsem si práci na Státním statku v Rýžovišti, kde jsem až do roku 1991 pracoval jako dispečer a přitom intenzivně fotografoval. Nesměl jsem ale publikovat ani vystavovat. Přesto to bylo to moje nejšťastnější období, fotil jsem neustále a byl jsem u zdroje,“ uvedl Jindřich Štreit.

Sdílejte článek