Kultura
18/03/2020 Pavel Siuda

​Zůstaňte doma a čtěte si. Že jsou knihovny zavřené? Internet nabízí tisíce e-knih zdarma

Zůstaňte doma!!! Nesmlouvavě apeloval na italskou veřejnost lékař Daniele Costa ve svém videu sdíleném na Facebooku: "State a casa vostro!“

Podobný vzkaz v angličtině „Stay at home!“ opsal na nebi letadlem také rakouský pilot. Co však mají lidé v domácí karanténě dělat? Lékař z Mantovy v koronavirem silně zasažené Lombardii to řekl zcela jasně. „Nudíte se? Přečtěte si knížku.“

E-knihy zdarma do vaší e-mailové schránky

Kde však v současné době najít něco ke čtení, když jsou zavřené knihovny i knihkupectví? Pokud nenajdete dostatek inspirace ve vlastní knihovničce, můžete tisíce knih získat na internetu.

Například v E-knihovně. V nabídce má více než 1700 titulů. Najdete zde prózu českých i světových klasiků, literární dramata, poezii, ale také seznam doporučených knih pro studenty.

Na virtuálních policích se najdou také detektivky, současná česká beletrie, historické romány, dobrodružné příběhy a samozřejmě také pohádky. Řada knih je k dispozici ke stažení zdarma.

Stačí jen rychlá registrace přes on-line formulář na www.e-knihovna.cz a můžete začít stahovat a číst. Během několika vteřin budete mít ve své e-mailové schránce knihu, která vás zaujala.

Na svou digitální knihovnu odkazuje rovněž Městská knihovna v Praze. Do podoby e-knih nebo ke stažení v pdf převedla na https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/ stovky svazků. Knihy jsou dostupné ve formátech EPUB, PDF nebo PRC. Listovat knihami je možné také on-line.

Tisíce svazků v digitální knihovně Kramerius

Obřím knižním domem na internetu je však společný projekt Digitální knihovny Kramerius. Na stránce www.digitalniknihovna.cz lze procházet katalogy 40 institucí. Z Národní technické knihovny lze volně stahovat stránky historických skript a manuálů.

Volně je k dispozici například početnice pro obecné školy z roku 1903, kterou při výuce používali naši pradědečkové. Byla vydaná v císařském královském školním knihoskladě ve Vídni a učebnici původně sepsal Dr. František rytíř Močnik.

Nudíte se? Můžete si zalistovat v časopisech z minulého století. Studovat tehdejší módu, smát se dobovým vtipům nebo vyzkoušet recepty, které byly tehdy světové. Národní knihovna ČR nabízí například ročníky humoristického časopisu Paleček z let 1873 až 1887.

Některé vtipy pobaví i po 150 letech. Například tento o mluvících kroupách: Jedna žena pozvala si za nepřítomnosti mužovy souseda. Nenadále vrátil se muž. Žena vstrčila souseda před žárlivým mužem do pytle od krup, a postavila jej za dvéře. „Co to?“ ptá se muž vida pytel. „Kroupy!“ ozval se z pytle polekaný hlas.

Cenné rady lze objevit také v časopise Česká hospodyně. Ten je k dispozici z let 1900 až 1920. V čísle z října roku 1919 je v rubrice „Rady a pokyny“ uvedeno: „Nasbírejte si do zásoby léčivých rostlin! Kdo trpíváte v zimě krčními a plicními neduhy, nasušte si květu divizny a listů jitrocele kopinatého! Kdo má potíže se žaludkem, ať si nasbírá zeměžluči, pelyňku, šalvěje, vachty třílisté a máty peprné!“

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě má v digitální knihovně Kramerius v elektronické podobě více než dva tisíce titulů. Z nich je bezplatně veřejnosti k dispozici více než 700 knih a časopisů v češtině, němčině a polštině.

Většinou jde o běžné nedostupné knihy vydané v 19. a 20. století. Můžeme se začíst do knih popisujících dějiny Slezska, místopisy obcí a měst nebo si zanotovat písničky v hlučínském nářečí. „Pěsničky Moravců z Hlučínska a Hlubčicka“ do tisku upravil v roce v roce 1908 profesor reálného gymnázia v Opavě František Myslivec.

Sdílejte článek