Kultura
23/04/2024 Petr Broulík

Ceny Jantar in memoriam získali Lichý a Janečková, ocenění byli i Bóková nebo Žáček

Foto: Petr Hlubek

V divadelním sále porubského Domu kultury Poklad v pondělí proběhlo sedmé udílení Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar.

Na místě se sešla spousta lidí, umělců, osobností i muzikantů. Dorazili i místní politici, například primátor Opavy, náměstek hejtmana, náměstkyně ostravského primátora, starostka Poruby či primátor Frýdku-Místku.

Pořadatelé Cen Jantar opět ocenili to nejlepší, co se v kultuře v Moravskoslezském kraji loni událo, ať už v oblasti divadla, hudby, literatury nebo výtvarného umění. Udílení Jantarů doprovodila hudební vystoupení, která zpočátku přinesla i bonus navíc – trochu neplánovaného smíchu, způsobeného nechtěnými technickými problémy, které však návštěvníci organizátorům viditelně odpustili. Naopak, vzali je jako odlehčení a uvolnění atmosféry někdy napjaté slavnosti.

Unikátní harmonium dvakrát odmítlo poslušnost

To když chtěl klavírista Miroslav Beinhauer zahrát ve světové premiéře zbrusu novou kompozici Between Grids (Ostravské proluky), kterou přímo pro udílení cen složil významný český skladatel Ian Mikyska. Pořadatelé dokonce pro toto dílo nechali přivézt z pražského Českého muzea hudby vzácný historický exemplář šestinotónového harmonia. „Je to naprostý světový unikát, za jehož vývojem stál průkopník mikrotonální hudby a experimentátor Alois Hába,“ upozorňovali pořadatelé.

Miroslav Beinhauer usedl za harmonium a v divadelním sále nastalo ticho. A trvalo. Pak klavírista vstal a odešel do zákulisí. Poté se zase vrátil. A ozvaly se elektronické zvuky. Harmonium ale nezahrálo. A na scénu přišli zábavní moderátoři Vladislav Georgiev a jeho syn Jakub ze Studia G, kteří tentokrát v rolích astronomů hledali silným dalekohledem nejzářivější hvězdy v souhvězdích umění. Po krátkém dialogu se klavírista potřetí vrátil a konečně novou experimentální a avantgardní skladbu odehrál. Tento technický problém nakonec vtiskl vystoupení až cimrmanovský rozměr.

Říznou píseň od Hegerky dvakrát přerušilo hučení z reprobeden

Druhou příležitostí k pobavení publika se stalo vystoupení Hany Fialové z Národního divadla moravskoslezského, která s vervou nastoupila na pódium s úpravou razantního šansonu Hany Hegerové Petr a Lucie. Po pár verších začalo píseň přehlušovat silné hučení v reproduktorech. Hudba ustala a členové kapely začali hledat závadu. Když ji našli, spustili píseň znovu. Ale hučení se ozvalo opět. A kapela tak znovu přestala hrát.

„To nepůjde. Dneska jsem tady byla za komika. Tak hezký večer,“ řekla Hana Fialová a odešla do zákulisí. Program šel dál, ale při udílení cen za nejlepší divadelní inscenaci přišel mladší z moderátorů a ohlásil, že teď už je možné slavný hit Hany Hegerové bez problémů zahrát. Publikum se opět bavilo a zpěvačka Hana Fialová si dala na písni záležet, za což ji také publikum odměnilo.

Cena pro Lichého bude stát v kuřárně

Slavnostní večer měl také své pohnuté chvíle. To když organizátoři mimořádně udělili dvě ceny Jantar za celoživotní přínos in memoriam. První oblíbenému ostravskému herci Norbertu Lichému, jenž zemřel letos v lednu, a druhou neméně oblíbené operní pěvkyni Patricii Burda Janečkové, která zemřela na těžkou nemoc loni v říjnu ve svých pětadvaceti letech.

Za Norberta Lichého převzal cenu Jantar režisér Jan Holec. Na pódium přišel však celkem třikrát, protože oblíbenému herci věnovali Bezruči také cenu za nejlepší divadelní inscenaci Otec a za Lichého hlavní roli v této inscenaci. „Chtěli bychom cenu věnovat za náš tým Norbertovi, který, když se ukáže u nás, tak bude v kuřárně u jeho stolečku, kde má pořád své místo,“ řekl Jan Holec. Když se vrátil pro další ocenění pro Lichého za roli Andrého v inscenaci Otec, řekl, že Norbert by měl velkou radost a určitě by si večer dal „bertíka“. A tak vyzval hosty slavnostního udělování Jantarů, aby Norberta Lichého večer uctili třeba jedním „bertíkem“. „Fantu v baru mají,“ rozesmál publikum. A když přišel Jan Holec potřetí pro ocenění in memoriam, řekl jen: „Dejte si dvojitého bertíka.“ Kdo neví, je to finská vodka s fantou.

Jsme jediný kraj, který může tolik cen pořádat

Pořadatelé Jantarů při sedmém ročníku udílení Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar rozdali celkem čtrnáct cen a dvě ceny in memoriam. „Jsem rád, že se za těch sedm let staly ceny Jantar kulturním svátkem v Moravskoslezském kraji. Často říkám kolegům, že jsme snad jediný kraj v republice, který si může dovolit tyto ceny udělovat, protože má tolik skvělých umělců a talentů. Jiné kraje by mohly udělovat ceny tak možná ve dvou kategoriích,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

„Jak Norbert Lichý, tak Patricia Burda Janečková, se výrazným způsobem zapsali do srdcí mnoha lidí. Obě tyto osobnosti lze označit za ikony svého oboru. Nic na tom nemění ani fakt, že Patricia nás opustila v pouhých pětadvaceti letech. Předčasný odchod obou výrazných umělců mě hluboce zasáhl a jsem rád, že na slavnostním večeru byla opět příležitost si jejich talent připomenout,“ dodal Curylo.

Za sedm let urazili pořadatelé Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar velký kus cesty. „Ze slavnostního udílení Cen Jantar vybudovali zásadní a respektovanou událost, která přerostla ve skutečný fenomén,“ prohlásil Curylo.

Ředitel Cen Jantar Aleš Honus řekl, že je rád, že tentokrát na Jantarové schodiště slávy v Dolních Vítkovicích přibydou hvězdy se jmény těchto dvou nezapomenutelných umělců. „Jména Norberta Lichého a Patricie Burda Janečkové na Jantarové schodiště slávy rozhodně patří,“ řekl Aleš Honus.

V ženské herecké kategorii Cenu Jantar získala Kamila Janovičová za hlavní roli v inscenaci Nora z dílny Národního divadla moravskoslezského. Také další ceny v divadelních kategoriích putují letos do Ostravy – v operní kategorii byli oceněni Kateřina Hebelková za dvojroli Alžběty a Venuše v inscenaci opery Richarda Wagnera Tannhäuser a Gianluca Zampieri za titulní roli v téže inscenaci.

Ocenění získal i krvavý Sweeney Todd

Cenu v muzikálové kategorii získali Michaela Horká za roli paní Lovettové v inscenaci Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street, a Juraj Čiernik za roli Fagina v muzikálu NDM v Ostravě Oliver! Vítězkou v kategorii balet se stala tanečnice Shino Sakurado díky výkonu v inscenaci NDM v Ostravě Hora.

Porota pro populární a alternativní hudbu rozhodla o udělení ceny klavíristce Nikol Bókové, pro kterou jde už o druhou Cenu Jantar v pořadí. Cenu obdržela za loňské album Expedition. Za populární a alternativní hudbu porotci letos ocenili také autorskou dvojice Radovan Šťastný a Michal Žáček. Za vážnou hudbu získal Cenu Jantar houslista Jiří Vodička.

Vítězem kategorie literatura se stala Elli Tiliu Motýlová, za výtvarné umění byl oceněn malíř Jakub Špaňhel. I letos byla udělena zvláštní cena za mimořádný přínos na poli alternativního umění – tentokrát se jejím držitelem stal opavský spolek Bludný kámen.

Ceny Jantar doprovodila také skvělá živá hudební vystoupení, například Beaty Hlavenkové s Kapelou snů, kapely Moře dní či Vladimíra Javorského.

Udílení Cen Jantar letos finančně podpořila také statutární města Ostrava, Frýdek-Místek a Opava.

Sdílejte článek