Nejnovější zprávy: ​Vlastní gól a prohra. Ostravský Fillo prožil hořký návrat do Teplic Mladý muž (28) zemřel poté, co jej na přechodu srazil opilý řidič

Kultura

Vražda, loupež, tragická nehoda. Česká televize Ostrava vysílá další řadu Rozsudku

​Vražda, loupež, domácí násilí, stalking, tragická dopravní nehoda nebo křivé nařčení. Příběhy, v nichž se lidské osudy obracejí naruby ze dne na den.

Foto: Česká televize, R. Šimek

Ostravské studio České Televize přichází s novou řadou Rozsudku. Šestnáctidílný cyklus vychází ze skutečných soudních kauz a stojí za ním Tvůrčí producentská skupina publicistiky a dokumentární tvorby Lenky Polákové. První díl uvede Česká televize v neděli 2. září ve 21 hodin na ČT1.

Lidská dramata zhuštěná do podoby soudních případů přitahují diváky na celém světě. Rozsudek ve zpracování České televize však nad ostatní projekty podobného formátu vyčnívá.

„Autenticita je pro cyklus zásadní. Není to hraný film, ale dokudrama, jehož smyslem je osvěta. Chceme, aby si diváci dovedli představit, co se skutečně odehrává v soudních síních. Vycházíme striktně z určitého rozsudku, a to s maximální přesností a minimální možnou mírou televizní zkratky. Dokonce pracujeme s reálnou justiční stráží, reálnými soudními zapisovatelkami, pohybujeme se v opravdové soudní síni. Nejde o kulisu, ale o reál,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková.

A režisér Petr Jančárek dodává: „Naší povinností je případ anonymizovat, proto měníme jména a místa. Ale jinak je podstata věci zcela totožná se skutečností. Dělá mi radost, že sami soudci považují náš pořad za seriózní.“

Právě poradci z řad soudců dohlížejí také na přípravu scénáře i věrohodnost samotného soudního procesu při natáčení. Herec Josef Kubáník je za to rád. „V Rozsudku mám roli obhájce,“ prozrazuje, „většinou, když hrajeme profesi, kterou neovládáme, využíváme služeb odborného poradce. Tady bylo fantastické, že byl na place přítomen celou dobu a neustále zasahoval. Upozorňoval, kdy musíme v soudní síni stát, kdy přichází justiční stráž, kdy se obžalovanému sundávají pouta.“

Nechybí zvraty, napětí ani detektivní prvky. Mnohdy vyhrocené lidské příběhy ukazují, jak tenká je hranice mezi bezúhonností a životem s cejchem obžaloby.

„Třetí řada Rozsudku se zaměřuje převážně na závažné trestné činy. Díky scénářům Václava Holance jsou nové díly víc napínavé a filmové. Tentokrát jsme vybrali i příběhy, u kterých závěrečný soudní verdikt diváky skutečně překvapí. Možná nemile, ale takové jsou zákony,“ prozrazuje dramaturgyně Linda Bendová.

V pořadu dostávají příležitost především herci oblastních divadel z Ostravy, Českého Těšína, Uherského Hradiště, Opavy nebo Pardubic. Například Miroslav Rataj, Miloslav Čížek, Marek Cisovský, Renáta Klemensová, Sylvie Krupanská, Lukáš Melník, Zdeněk Julina, Miroslav Kudela, Vladislav Georgiev, Kostas Zerdalogu a mnoho dalších.

„Objevujeme nové tváře. Nechceme známé osobnosti, u kterých už divák něco konkrétního očekává,“ vysvětluje Lenka Poláková a Petr Jančárek uzavírá: „Pro řadu herců je to první zkušenost před kamerou. Rozhodně je ale na co se těšit, někteří opravdu excelovali.“

První díl s názvem Stopa číslo 33 rekonstruuje případ poštovní loupeže a vraždy. Jak je mnohdy složité dokázat vinu pachateli, ke kterému od počátku vedou jednoznačné indicie, a jak se pracuje s pachovými stopami, ukáže úvodní epizoda premiérové řady Rozsudku v pondělí 2. září ve 21 hodin na ČT1.

scénář: Václav Holanec, Veronika Všelichová, Linda Bendová, Petr Jančárek // dramaturg: Linda Bendová // vedoucí produkce: Julie Hořínková // kreativní producentka: Lenka Poláková // výkonný producent: Olga Grossmannová // střih: Jaromír Vašek // zvuk: Marcel Weis, Marek Ronec // čtený komentář: Norbert Lichý // vrchní osvětlovač: Jiří Schmidt, Dalibor Blahut // kamera: Patrik Hoznauer, David Ployhar // režie: Petr Jančárek, Pavel Jandourek // asistent režie: Jan Adámek