Společnost
20/05/2022 Petr Sobol

Ve zlínské zoo otevřeli unikátní Jaguar Trek. Expozici, ve které jaguáři budou i lovit

Redakce Magazínu PATRIOT se uplynulou neděli vydala do nedaleké zlínské zoo v Lešné, kde otevírali nový a unikátní komplex Jaguar Trek. Tato událost přilákala davy návštěvníků.

Jaguáři se do zlínské zoo vrátili po dvaceti letech. Tehdejší pavilon šelem stával v místech, kde se dnes nachází hala Yucatan, postupně ale přestal plnit svůj význam a byl v nevyhovujícím stavu.

„Od té doby bylo v plánu jednou chov jaguárů obnovit. Jsou to výjimečné šelmy a my jsme velmi stáli o to, aby se k nám vrátily," prozradila mluvčí zoo Romana Mikešová. „Pro jaguáry je však třeba připravit mimořádnou expozici, která se buduje nejnáročněji ze všech expozic pro kočkovité šelmy. Jaguáři jsou totiž silná houževnatá zvířata," dodala.

Nová expozice pro jaguáry, která se nachází ve svahu pod tropickou halou, vyšla na padesát milionů korun. V jejím okolo vznikly také nové serpentiny, a tak tudy může jezdit i zastavovat vláček.

Zlínská zoo získala jaguáry dva– rok a půl starého samce Danyho, který dorazil z Dánska, a téměř dvouletou samici Yunu. Ta přijela z Německa. Během týdně spořádají okolo dvanácti až čtrnácti kilogramů masa, základ jejich jídelníčku tvoří kuřecí a hovězí, křepelky nebo králíci.

Na pohled je rozeznáte snadno, zatímco Dany je zbarvený do černa, starší samice je žlutohnědá. „Když jsme expozici připravili, tak jsme si přáli, abychom měli přesně tuto kombinaci, rozhodnout jsme o tom ale nemohli. Proto jsme moc rádi, že koordinátor doporučil právě tyto dva jedince tak, aby byla zachována linine chovu. Je fantastické, že se to splnilo," prozradila Mikešová.

Zlínští jaguáři však nejen, že jinak vypadají, oni se taky zatím rozdílně chovají. Dany se po expozici rád promenáduje a v neděli se ukazoval i nadšeným návštěvníkům, Yuna je zatím „stydlivější" a do venkovního výběru ještě nechodí. I ji ale bylo možné zahlédnout, jak odpočívá za jedním z velkých pískovcových kamenů. Mimochodem, do celé expozice bylo pískovce navezeno 56 tun.

Jaguáří samec se ve své nové expozici, která má venkovní výběhy i vnitřní ubikace s nejmodernějšími bezpečnostními prvky, rozkoukal rychleji a už reaguje na své jméno. „Všechno zatím probíhá tak, jak by to mělo být. Dokonce už mezi sebou měli první kontakty přes pletivo, očichali se a ví o sobě. Snad se nám je časem povede spojit, aby spolu byli ve výběru," říká mluvčí Mikešová.

Projektová dokumentace k rozlehlému jaguářímu komplexu byla připravena už v roce 2019, stavět se ale začalo až loni v lednu. Výsledkem je unikátní Jaguar Trek, který se rozléhá na ploše více než dvou tisíc metrů čtverečních a je největší expozicí pro jaguáry v celé Evropě.

„Opět nás to v žebříčku evropských zahrad posunulo nahoru, ale nejdůležitější je, že našim jaguárům můžeme dopřát takový komfort," uvedl ředitel zoo Roman Horský. „Je to jedna z mála expozic, která má bazén. Kočkovité šelmy sice obecně vodu nemají moc rády, ale jaguáři jsou výjimkou. Proto jsme jim chtěli umožnit místo ke koupeli, plavání, ale také k lovu. Věříme, že to bude velký zážitek i pro návštěvníky," přeje si ředitel Horský.

Návštěvníci si ale na lovící jaguáry budou muset ještě nějakou dobu počkat. Jsou to totiž citlivé šelmy, a tak potřebují čas, aby se v novém prostředí pořádně zabydlely. „Během pár týdnů je zkusíme dát dohromady, ale musíme být trpěliví. Jsou to ještě takoví teenageři," pousmál se Horský.

V Lešné zároveň doufají, že se jim povede odchovat jaguáří mláďata. A návštěvníky zajímá, zda budou mít černou, nebo žlutohnědou barvu. „To nedokážeme odhadnout. Každopádně samec je černý, takže lze předpokládat, že by i mláďata mohla být černá," uvedla Romana Mikešová. Mláďata však, pokud se je tedy povede odchovat, v budoucnu ve Zlíně nezůstanou „Až dospějí, tak najdou domov jinde. Jaguáři jsou totiž solitérní zvířata a nežiji v tlupách jako lvi," uzavřela.

Sdílejte článek