PŘÍBĚHY STARÉ OSTRAVY
14/02/2021 Jiří Jezerský

Smutný příběh majitele ostravského veřejného domu a jeho rodiny

​Tam kde hraničí Mariánské Hory s Moravskou Ostravou, v Zeyerové ulici, otevřel v polovině roku 1907 svůj nevěstinec František Fryšták.

Odstěhoval se od své manželky a svých dětí a spolu s vdanou paní Dedkovou se věnoval obchodu s lidským masem.

Okamžitě obdržel přezdívku bordelář, což mu asi nevadilo, byl totiž s ostudou jedna ruka. Jako jeden ze čtyř opozičníků se ostře, radikálně a dlouhodobě vymezoval proti tehdejšímu vedení obce Mariánské Hory.

Jeho pověst oblíbeného hospodského, bývalého zastupitele, mecenáše první soukromé hudební školy na Ostravsku a „velkého vlastence“ pošramotily soudní spory s radnicí a nálepka domácího tyrana.

Paní Fryštáková se od hambatých aktivit svého manžela distancovala a koncem října 1907 mu poslala dopis, ve kterém ho žádala, aby opustil B. Dedkovou a vrátil se k dětem.

Frantiišek Fryšták (Fric Frysztak) zareagoval tak, že s revolverem v ruce přišel do příbytku své ženy, celé rodině vyhrožoval zastřelením, manželce i dětem vynadal a hrdě pak odkráčel do svého hampejzu.

Hanebné poměry kolem Fryštákova veřejného domu vyvrcholily 6. února 1908 kolem sedmé hodiny večerní, kdy byla paní Fryštáková, která šla kolem nevěstince, (jinou možnost neměla, bydlela totiž vedle) napadena svým mužem, madame Dedkovou a spoře oděnou zaměstnankyni manželovy firmy.

Více si přečtete o ostravských vykřičených domech zde.

Fryšták ji udeřil do tváře tak silně, že omráčena spadla na zem a pohmoždila si ruku. Když vstala, byla pro změnu udeřena do prsou i do tváře, bez jakékoliv příčiny tou neznámou ženou, která Fryštákův nevěstinec na ulici reprezentovala.

Dalšímu ataku zabránili náhodní diváci a také Fryšták, když tu ženštinu oslovil „hybaj do chalupy“ a ona odešla do vykřičeného domu. Z něj pak vyšly tři dámy v negližé a ty se před domem začaly obnažovat a nemravnými slovy vábit přihlížející muže.

Ztropily skandální reklamní představení, jaké mrazivý únorový podvečer v Mariánských Horách ještě nezažil.

Raněná a vyděšená paní Fryštáková byla ještě večer odvezena k panu doktorovi Hálovi do Moravské Ostravy, bylo jí poskytnuto potřebné lékařské ošetření a doporučeno, aby celou záležitost předala k soudnímu projednání jako trestný čin.

V místních ostravských novinách jsem však už nenašel pokračování a rozuzlení tohoto exemplárního sporu manželů Fryštákových v návaznosti na jeho živnost.

V květnu 1919 zveřejnil místní tisk informaci, že majitel nevěstince F.F. je v exekuci, protože dluží na dani bernímu úřadu Moravská Ostrava dosti velkou částku. Přitom tvrdil, že nemá hotovost ani majetek.

Protože se proslýchalo, že bordelář určitě má majetek ukrytý v nějakém přístěnku, poslal úřad do nevěstince detektivy s exekutorem a ti objevili po delším pátrání tajnou skrýš, ve které bylo 7000 kusů zlatých a stříbrných mincí a 1 kg zlatých a stříbrných šperků.

Fryštákův tresor byl zabaven a odevzdán bernímu úřadu, který si strhl dlužnou daň a zbytek byl poslán na zlatý poklad Československé republiky. Příspěvek obchodu s lidským masem?

Boží mlýny melou pomalu, ale melou….

Kdybyste hledali místo, kde stál Fryštákův nevěstinec, tak už jen podle mapy z roku 1920 (viz obrázek).

Sdílejte článek