Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

LEXIKON OSTRAVSKÉ HISTORIE

Ostravské vykřičené domy - A jako abštajky a animírky

Magazín PATRIOT, milovnice ostravské historie Perla Motyková a facebooková skupina Nezapomenutá Ostrava společně tvoří otevřený abecední Lexikon ostravské historie. Cílem není vědecky zpracovat a uzavřít historii Ostravy - lexikon je stále otevřený dalším vzpomínkám, fotografiím, připomínkám laiků i odborníků.

Pod laubama bývaly podniky jako U zlámané kryky, U Beránkové, Afrika nebo Transvaal. Foto: Nezapomenutá Ostrava

ABŠTAJKY A ANIMÍRKY

Hostince staré Ostravy sloužily i k jiným účelům; byly v nich nevěstince. Měly jednu zvláštnost, nesymbolizovala je barva šarlatová, ale modrá.

Věhlasný byl Bar u modré myšky v kavárně Astoria, Modrá lucerna, a podobně. První takzvané bordely se objevily v sedmdesátých letech 19 století. Nejvíce těchto podniků i prostitutek bylo v ulicích Stodolní a Porážkové. V roce 1908 napsal Ostravský deník, že „každá druhá hospoda v Ostravě platí za bordel".

Podnik U labutě ve Slezské Ostravě patřil jisté Marii Federové z Haliče. Ta nechala v roce 1911 vybudovat nepříliš vzhledný přízemní domek a s posvěcením úřadů v něm zřídila nevěstinec, což zákony c. a k. mocnářství umožňovaly.

Špinavými nevěstkami byla proslulá hospoda Šalerka, ostravsky abštajk, která se dostala až do lidových písní. Nacházela se v někdejším domě čp. 680, postaveném roku 1876 na rohu dnešních ulic 28.října a Poděbradovy.

Koncem 19. a počátkem 20. století byla provozovatelkou hostince Sophie Schallerová. Podnik U Modré hvězdy měl dlouhotrvající tradici, sahající až do roku 1850. Původní obyčejná hospoda v domě čp. 9 ve Střelniční ulici se v roce 1930 stala majetkem haličského obchodníka Adolfa Rosenfelda, který následně provedl přestavbu celého objektu.

Modrá hvězda byla přejmenována na kavárnu a restauraci, avšak ve skutečnosti se stala novým abštajkem, čili místem, kde se provozovala prostituce.

Tradici předválečných ostravských putyk a kabaretů doplňují tehdejší Velká a Dlouhá ulice, z “ulic hříchu a neřesti” v místech zvaných Pod laubama, kde bývaly podniky jako U zlámané kryky, U Beránkové, Afrika nebo Transvaal.

Nejznámější z nich byl Kabaret u Haberfeldů, který vlastnil Dóďa Pražský a kde byl konferenciérem Fráňa Silvestrio. V roce 1900 bylo v Ostravě zhruba tisíc pět set profesionálních prostitutek. Podnikání to bylo úspěšné, například Heřma Pečenková, majitelka ilegálního elitního nevěstince pro zámožné klienty, byla milionářkou.