Nejnovější zprávy: Dva kamiony se srazily u Jablunkova, třetí spadl z návěsu Orel skalní s potomkem ve volné přírodě. Další vzácný důkaz návratu dravců!

Společnost

Second hand v Avionu? Obchod Moment si získal Ostravany a pomáhá dobré věci

​V ostravském nákupním a zábavním centru Avion otevřel nedávno první prospěšný second hand jménem Moment. Je to tak trochu jiný second hand - kvalitní oblečení v profesionální prezentaci a navíc v úspěšném obchodním centru.

Foto: Renata Mánková

"Ukazujeme, že cirkulace oblečení je něco reálného. Tím, že nakupujete kousky, které nám někdo daroval, šetříte zdroje, energii, lidskou sílu a snižujete uhlíkovou stopu. Protože jinou planetu nemáme," říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Moment Markéta Soukupová.

A proč se Avion, nákupní a zábavní centrum, rozhodl navázat spolupráci s Momentem a otevřít ve svých prostorech právě second hand?

"V Avionu věříme v koncept „meeting place“ - chceme vytvářet jedinečná místa pro setkávání, kde všichni mohou nejen najít to, co hledají, ale rovněž mohou růst, učit se, spojovat se, setkávat se a bavit se. Znamená to také starat se o naše komunity a propojovat je dohromady," říká ředitelka Avion Shopping Parku Ostrava Zuzana Pilipčincová.

Avion se podle ní také silně zaměřuje na životní prostředí a udržitelnost. Součástí této strategie je i podpora místní komunity a vzdělávání obyvatel právě v oblasti udržitelnosti.

“Jsme velmi rádi, že jsme mohli společně s neziskovou organizací Moment otevřít unikátní koncept prémiového second hand obchodu přímo v nákupním a zábavním centru Avion. Hodnoty udržitelnosti a cirkulární ekonomiky jsou klíčové pro naši společnost, proto jsme organizaci Moment poskytli prostor za nulový nájem a společně s IKEA přispěli i finančně k otevření tohoto obchodu. Momentu přejeme, ať se jim u nás v Avionu daří a mají nové spokojené zákazníky a ti stálí ať se k nim rádi vracejí," dodává Zuzana Pilipčincová.

Prospěšný second hand provozovaný neziskovou organizací Moment je vůbec prvním obchodem svého druhu v obchodním centru v České republice. Moment chce spolu s Avionem nabídnout zákazníkům úplně novou zkušenost – možnost udržitelného nákupu tam, kde by to málokdo čekal.

V obchodě může kdokoliv darovat své oblečení k prodeji a udělat tak nejen něco pro udržitelnost svého oblékání, ale take nákupem oblečení finančně podpořit šest českých prospěšných projektů.

Moment – jako neziskovka – celým svým výtěžkem pravidelně podporuje Mobilní hospic Ondrášek, Společnost pro ranou péči Ostrava, CCCB– českou koalici pro ochranu biodiverzity, Save Elephants, denní stacionář Žebřík a Kola pro Afriku.

„Naším smyslem je tvořit svobodné finance, které mohou reálně pomáhat. Proto všechny podporované projekty dobře známe a jsme s nimi stále v kontaktu,“ shrnuje Markéta Soukupová.

Za první týdny provozu vydělal Moment více než 300 tisíc korun. Podle ředitelky Momentu Markéty Soukupové je o second hand velký zájem i proto, že v lidech vyvolává jiný dojem než jsou u second handů zvyklí.

"Prostor jsme dostali od Avionu k zapůjčení zdarma včetně vybavení prodejny. Jednoznačně funguje právě to, že je prostor postavený pro zákazníka, který určitou prezentaci zboží očekává.”