Politika
13/08/2022 ČTK

Ostrava se podle opozice příliš zadlužuje, primátor kritiku odmítá

​Za přílišné zadlužování města kritizuje opozice před nadcházejícími komunálními volbami vedení Ostravy, v jejímž čele od voleb stojí koalice ANO, Pirátů, lidovců a ODS.

Primátor Tomáš Macura (ANO) ale kritiku odmítá. Podle něj město hospodaří dobře a současná koalice dokázala vyřešit řadu let neřešené problémy.

"Jestli něco kritizujeme, tak je to jejich dluhové hospodaření, prostě hospodaří stylem po nás potopa. Jakkoliv jsem například pro stavbu koncertní haly za nějakých podmínek, tak absolutně nepřipouštíme to, že bychom se měli dalšími miliardami zadlužit," uvedl opoziční zastupitel Lukáš Semerák (Ostravak). Dodal, že když v minulém volebním období bylo v koalici hnutí Ostravak, dařilo se zadlužení města neustále snižovat. "Primátor ho zadlužil o další dvě miliardy a chce ho zadlužit znovu. Podotýkám, že když se půjčovaly peníze před pěti či deseti lety, tak byla ekonomika na vzrůstu. Jestliže je zadlužený stát, tak nevidím důvod, proč bychom zadlužovali město," podotkl Semerák.

Podle něj si kritiku obecně zaslouží celková politika hospodaření města. "Současná koalice není schopná vyjít s tím, co má a potom město zadlužuje. Myslíme si, že bychom měli žít z toho, co máme a nechceme, aby za náš život zaplatily naše děti, to si myslíme, že je špatně," řekl Semerák.

Připomněl, že zhruba polovinu volebního období navíc ovlivnila pandemie koronaviru. "Během koronaviru bylo město fakticky uspané, nebyly výdaje, takže tady se ještě více akcentuje to, že ty dluhy jsou zbytečné," podotkl Semerák. Dodal, že podle jeho mínění nejsou ve vedení města dostateční odborníci. "Co bych jim ještě vytknul, je absolutní neodbornost. Tam není nikdo, kdo by byl manažer, a město je korporace, která má dvanáctimiliardový rozpočet, takže absence odbornosti a životní zkušenosti bude vidět. On to primátor možná ani nemyslí špatně, ale obklopil se neschopnými lidmi a to jde vidět," řekl Semerák.

Vládnoucí koalici by opoziční zastupitel naopak pochválil za vstřícný a otevřený přístup k opozici. "Musím říct, že se k nám chovají v zásadě slušně, až na nějaké drobné excesy, tak pokud chcete informace, tak je dostanete. Myslím, že politická kultura se zlepšila," míní Semerák.

Primátor ale jeho výhrady odmítá. "Zadlužení města je dneska v absolutní úrovni nižší než ve chvíli, kdy jsme vedení města na podzim 2014 přebírali. Jsme ve vztahu k počtu obyvatel, tedy na hlavu, nejméně zadlužené velké město v rámci republiky. Kdybychom měli nějaký nepřiměřený dluh, tak bychom určitě neměli nejvyšší možný rating v rámci České republiky," míní primátor.

Podle něj si sice město vzalo úvěr, ale v době nejnižších úrokových sazeb, kdy získalo úrokovou sazbu 0,76 procenta, která je fixovaná až do konce splácení. "Nás se zvedání úrokových sazeb vůbec netýká. Úvěr jsme vyčerpali celý a uložili jsme tu část, kterou zatím nepotřebujeme k financování investičních výdajů, na úložky. My na jedné straně máme úvěr za 0,76 procenta, na druhé straně máme úložku za šest procent. Jenom z toho úrokového diferenciálu získáme letos na úrocích 200 milionů korun, což je mimochodem částka, která nám pokryje zvýšené náklady na elektřinu v tomto roce," podotkl Macura.

Nesouhlasí ani s tím, že kolem sebe nemá tým odborníků. "Myslím, že každý, kdo má oči, tak vidí, že se Ostrava mění a řeší se celá řada věcí, které tady desítky let nebyly řešeny. Mohu jmenovat přestavbu takzvaného skeletu proti kulturnímu domu, rekonstrukci někdejších jatek či Grossmannovy vily nebo výškového domu v Ostrčilově ulici," podotkl Macura. Dodal, že se během volebního období město navíc muselo potýkat s mimořádnými situacemi, jako jsou pandemie koronaviru nebo uprchlická krize. S uplynulým volebním obdobím je spokojen a městu se podle něj daří naplňovat strategický plán.

V roce 2020 si Ostrava vzala úvěr 1,8 miliardy korun. Zadlužení města, které se od roku 2013 trvale snižovalo, tak vzrostlo. Aktuálně činí zadluženost města 3,2 miliardy korun, z toho připadá 2,5 miliardy korun na magistrát a 0,7 miliardy korun na obvody. Na úložkách u bank a v dalších finančních produktech má město uloženo 5,1 miliardy korun.

Sdílejte článek