Politika
03/04/2024 Petr Broulík

Moravskoslezský kraj má nového hejtmana! Krkošku nahradil Bělica

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Zastupitelé Moravskoslezského kraje si dnes ve středu dopoledne zvolili nového hejtmana. Stal se jím dosavadní primátor města Havířov a poslanec poslanecké sněmovny PČR Josef Bělica za hnutí ANO 2011, který tak nahradil ve funkci bývalého hejtmana Jana Krkošku.

Krkoška odstoupil z funkce hejtmana poté, co jej obvodní soud pro Prahu 2 uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině a uplácení lékařů farmaceutickými firmami. Soud bývalému hejtmanovi udělil peněžitou pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Volbu nového hejtmana Moravskoslezského kraje provázela bezpečnostní opatření, každý z návštěvníků musel po vstupu do budovy krajského úřadu projít bezpečnostním rámem. A už pár minut po volbě se fotografie a jméno nového hejtmana objevily jak na směrovkách k jeho kanceláři, tak v galerii hejtmanů či na webových stránkách kraje.

Některým zastupitelům vadí kumulace funkcí nového hejtmana

Volba nového hejtmana nebyla jednoznačná, někteří krajští zastupitelé ho odmítli volit kvůli kumulaci funkcí. Josef Bělica se totiž stal hejtmanem, je stále primátorem Havířova a poslancem parlamentu. On sám však zastupitele ujistil, že funkce primátora města se chce vzdát. Na konkrétně mířené dotazy při jednání zastupitelů, kdy se tak přesně stane, však neodpověděl.

„A to proto, že máme v Havířově nastartované konkrétní projekty, ať už je to kompletní renovace zimního stadionu či renovace centra a náměstí. Všechno jsou to velké projekty a já za ně cítím zodpovědnost. A dokud si nebudu jistý, že jsou řádně předané a nebudou pokračovat, tak prostě z té pozice neodejdu. Proto nejsem schopen říci přesné datum odchodu z funkce. Ten přechod bude zajištěn tak, aby Havířov nebolel, a aby se město dále rozvíjelo,“ řekl Josef Bělica.

Připustil však, že je připraven, po diskusi v poslaneckém klubu ANO 2011, vzdát se některých pozic v rámci poslanecké sněmovny.

Těm, kteří ho nevolili, chce Bělica dokázat, že se spletli

„Pevně věřím, že se nám podaří do krajských voleb za půl roku dojít důstojně tak, abychom byli schopni dotáhnout v Moravskoslezském kraji nastartované projekty a posunout ty, které jsou v projektové fázi. Moc děkuji těm, kteří mne při volbě podpořili. A věřím, že těm, kteří mě nepodpořili, budu moci dokázat, že se ve mně spletli,“ řekl nový hejtman Josef Bělica na konci jednání zastupitelů.

Za nejdůležitější úkoly pro své působení v čele Moravskoslezského kraje v příštím půlroce Bělica pokládá začátek realizace takzvané Černé kostky, tedy projektu nové vědecké knihovny, dále dotáhnout rozjeté transformační projekty a také se zasadit o změnu v nově navrhovaném rozpočtovém určení daní, kvůli němuž hrozí Moravskoslezskému kraji, že přijde ročně o 600 milionů korun.

Sdílejte článek