Politika
08/09/2022 ČTK

Místostarostka ostravského obvodu je před soudem. Kvůli korupci a vydírání!

Okresní soud v Ostravě se dnes začal zabývat kauzou místostarostky ostravské části Mariánské Hory a Hulváky Sandry Sophie Murtinové (nezařazená, zvolená za ANO 2011).

Komunální politička čelí obžalobě z vydírání, zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Podle obžaloby se pokusila nátlakem na kolegy z vedení městského obvodu získat veřejné stavební zakázky pro svého přítele. Soud dnes nerozhodl, soudkyně proces odročila na 9. listopadu.

Tímto způsobem si podle obžaloby osmatřicetiletá Murtinová chtěla s přítelem našetřit na koupi stavebního pozemku. Tehdejšímu starostovi i místostarostovi vyhrožovala, že pokud ji nevyjdou vstříc, podpoří opozici a zapojí se do převratu ve vedení městské části. To také loni v červnu udělala a svým hlasem pomohla svrhnout tehdejší radu. Po převratu se pak stala členkou nové rady.

Obžalovaná, v jejíž neprospěch hovoří nejen výpovědi svědků, ale i záznamy konverzací přes různé aplikace, dnes k soudu nepřišla. Požádala o jednání v nepřítomnosti. Už dříve ale obvinění odmítla s tím, že jde o politický boj. Předsedkyně senátu dnes přečetla její výpovědi z přípravného řízení. V nich například uvedla, že její požadavky na zakázky byly pouze maskovacím manévrem, kterým chtěla skrýt své rozhodnutí opustit koalici a opozici pomoci svrhnout vedení obvodu.

Podle obžaloby souzená v květnu loňského roku jako řadová členka zastupitelstva opakovaně naléhala na tehdejšího starostu a stranického kolegu za ANO Jiřího Vávru a místostarostu Petra Luzara (LEČO), po kterých požadovala stavební zakázky na opravy bytů patřících obvodu pro firmu jejího přítele. Tlak na místostarostu údajně stupňovala i přes koordinátora hnutí LEČO.

"Požadovala úplatek v celkové výši nejméně 730.000 korun, aby si i tímto způsobem mohli s přítelem našetřit 1,5 milionu korun na koupi stavebního pozemku. Uvedla, že pokud její požadavek nebude splněn, tak takzvaně shodí tehdejší koalici. Že hlasováním s opozicí by došlo k přeskupení koaliční většiny v zastupitelstvu ve prospěch opozice," uvedla státní zástupkyně v obžalobě.

Podle obžaloby pak i svou výhrůžku splnila, když koncem loňského června svým hlasem přispěla k odvolání vedení radnice. Do jejího čela se opět dostal Patrik Hujdus a Murtinová se stala neuvolněnou místostarostkou.

Kauza Murtinové není jedinou, se kterou se radnice obvodu potýká. Policie letos v květnu obvinila dva lidi v souvislosti s veřejnou zakázkou tohoto ostravského obvodu. Kriminalisté v té souvislosti zadrželi a vyslýchali prvního místostarostu obvodu Vladimíra Řezáče z hnutí Ostravak. Kriminalisté obvinili dva lidi ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Sdílejte článek