Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

Kapela Kryštof, kluziště, akrobacie. Letošní vánoční trhy v kraji budou pestré

Moravskoslezská města v adventním čase tradičně chystají především vánoční trhy a jarmarky spojené s rozsvěcením vánočních stromů. Předvánoční čas si lidé ale díky doprovodným programům budou moci zpestřit i koncerty, výstavami nebo třeba bruslením pod širým nebem.

Například Ostrava se letos rozhodla vánoční trhy rozšířit, atmosféru Vánoc si tak vychutnají nejen návštěvníci centrálního Masarykova, ale i sousedního Jiráskova náměstí.

Tradiční vánoční zboží v Ostravě nabídne ve stáncích zhruba 50 prodejců, trhy už se začaly připravovat a otevřou se 27. listopadu. Nakupovat na nich bude možné denně od 10:00 do 20:00 až do 23. prosince. Náklady na uspořádání trhů budou podle mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové celkem 2,6 milionu.

Součástí trhů bude i doprovodný program s ukázkami řemeslníků či koncerty. Chybět nebude živý betlém, historický kolotoč, ledový bar nebo třeba zimní kino. Příznivci bruslení budou i letos moci zdarma využívat kluziště pod širým nebem.

Zábavní program Advent ve městě se chystá ve Frýdku-Místku. Zahájí ho příští pátek rozsvěcení vánočního stromu na náměstí Svobody. Kromě hudebních či divadelních představení bude jeho součástí i světelná show nebo vánoční dílny.

„Vánoční atmosféru na náměstí navodí vánoční trhy. Novinkou letošního roku je možnost prodloužení prodeje ve stáncích až do Nového roku, přičemž bude záležet na individuálním rozhodnutí prodejců, v které dny stánek otevřou,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Součástí chystaného předvánočního kulturního programu je například mikulášská nadílka, zpívání koled nebo vypouštění balonků s přáním Ježíškovi.

V Karviné se vánoční strom rozsvítí 6. prosince a ve stejném čase začne i vánoční jarmark s doprovodným programem, který město bude stát více než milion korun. Vánoční program chystá i Zámek Fryštát, který ukáže nejen vánoční zvyky z dob, kdy na zámku bydlela šlechta, ale i hračky, které dostávaly šlechtické děti.

„Už 1. prosince otevřeme na zámku výstavu betlémů a historického vláčku ze soukromé sbírky, která potrvá až do února,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

O týden kratší vánoční trhy budou letos v Havířově na Karvinsku, kde na náměstí Republiky začnou v sobotu 5. prosince. O den později se rozsvítí vánoční strom. Návštěvníci se mohou těšit na ohňostroj nebo koncert skupiny Kryštof.

„Vánoční městečko se stánky, historickou tržnicí, zvoničkou, betlémem i ukázkami vánočních tradic potrvá v Havířově do 20. prosince, denně je připraven kulturní program,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Wojnarová.

Podvečerem a anděly začnou příští pátek vánoční trhy na Dolním náměstí v Opavě. Rozsvěcení stromů doprovodí vzdušná akrobacie na šálách i spouštění andělů z nebe. Trhy potrvají do 23. prosince a obohatí je koncerty, vánoční dílny či tradiční česká zabijačka.