Nejnovější zprávy: V Ostravě vzniká internetové rádio, bude hrát jen hudbu z regionu Úspěšný byznys: Lanex dodá do Ruska lana k upevnění tankerů v přístavech

Kultura

Janáčkova filharmonie Ostrava má nový klavír. Špičkový nástroj z Německa stál 4,6 milionu

Potřeba nového špičkového nástroje vyvstávala postupně ruku v ruce s vynikajícími hostujícími sólisty a jejich nároky, zařazením nového cyklu klavírních recitálů a také samozřejmě v souvislosti se snahou zajistit posluchačům Janáčkovy filharmonie Ostravy co možná nejkvalitnější zvuk, uvedla k nákupu filharmonie.

Foto: JFO

Nákup nového klavíru byl naplánován několik let dopředu. De facto jedině značka Steinway jediná splňuje univerzální parametry sólového nástroje pro světové koncertní síně. Ostravský orchestr sice jednoho Steinwaye již vlastní, ale není vhodný pro intepretaci všech skladeb napříč staletími.

V těchto dnech se proto ředitel JFO Jan Žemla v doprovodu dvou skvělých pianistů Iva Kahánka a Lukáše Vondráčka vydal do Hamburku s cílem vybrat nástroj s velkým zvukem, vhodný pro Společenský sál DKMO a zároveň takový, který nejvíce koresponduje s repertoárem - symfonickou literaturou 19. a 20. století.

„K výběru jsem přizval dva klavíristy, kteří mají k Ostravě a JFO vztah, znají prostředí a zároveň já znám je a vážím si jejich uměleckých názorů a hodnot. Navíc jsou oba aktuálně nejaktivnějšími českými umělci. Hovořím o Ivu Kahánkovi a Lukáši Vondráčkovi. U obou jsem si byl jist, že nemůžeme udělat chybu. Takový nástroj přece jen nevybíráte každý den a vyčítat si příštích 10 let, to, že jsem výběr podcenil, bylo pro mě nepřípustné," uvedl Jan Žemla.

Vzhledem k vytíženosti Lukáše Vondráčka byl zvolen termín, kdy Lukáš vystupoval v německém Hannoveru. "Večer před výběrem jsem ho potkal a spolu jsme ještě v noci přicestovali do Hamburku. Tam jsme v devět ráno začali," uvedl Žemla.

Zástupci filharmonie měli možnost vybírat z 10 nástrojů, přičemž polovinu vyřadili poměrně rychle. Tyto klavíry měly spíše komorní charakter, byly zvukově umírněné. V zásadě se dost podobaly nástroji, který již v JFO je.

"V dalším kole jsme výběr zúžili na tři nástroje. Na každý z nich oba pánové zahráli stejný repertoár, střídavě kusy lyrické a hudbu trochu divočejší. Nakonec zůstaly nástroje dva, výrazně odlišné. Jeden byl opravdu vynikající, řekl bych však příliš bezpečný. Neměl jsem u něj pocit, že vybíráme něco výjimečného. Pouze dokonalého. Zní to trochu paradoxně, vím."

A ten druhý, tedy nástroj, který nakonec pro Ostravu vybrali, byl velice osobitý.

"Nemyslím, že by byl na první “dotek” úplně snadný, ale rozhodně s největším zvukem a barevnou dynamickou škálou, která vás prostě rozechvěje. Od začátku jsem se toho nástroje trochu bál a zároveň ho chtěl. Velmi mě potěšilo, že rozhodnutí bylo nakonec rychlé a jednohlasé. Navíc to bude patrně první klavír v ČR, který má speciální tzv. harmonická dusítka. Nový patent formy Steinway&Sons, který umožňuje pianistům lepší a dokonalou kontrolu nad zvukem při minimálním použití pedálu. Umělci jako např. Grigorij Sokolov si prý nemohou tento technický rys vynachválit."

"Jsem si jist, že Janáčkova filharmonie Ostrava získala nekompromisní nástroj světové kvality,“ popisuje Jan Žemla detaily nákupu. A Lukáš Vondráček dodává: „Je to nástroj, kterému nejlépe svědčí velký, romantický repertoár. Myslím, že se hudbymilovní Ostravané mají na co těšit.“

Poděkování patří samozřejmě i statutárnímu městu Ostrava, které na tento nástroj udělilo speciální účelovou dotaci ve výši poloviny ceny nástroje.