Nejnovější zprávy: Dopravní podnik Ostrava v novém jízdním řádu zrychluje spoje! Muž v dresu Baníku napadl během duelu se Spartou strážného. Poznáte ho?

Společnost

Fakultní nemocnice má novou angiolinku. Dokáže zachytit pohybující se orgány

Kardiovaskulární oddělení Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava je vybaveno novou angiolinkou, která má ve srovnání se svou předchůdkyní několik předností.

Fakultní nemocnice Ostrava má novou angiolinku. Foto: FN Ostrava

Nová angiolinka dokáže ve velmi vysoké kvalitě zobrazit pohybující se srdce a cévy, ukázat vnitřní průsvit tepny, skládat na sebe obrazy z jiných zobrazovacích přístrojů a zároveň vyzařuje výrazně nižší dávku záření.

Mnohem lepší zobrazení pohybujícího se srdce a zejména koronárních tepen, které mají v průměru dva až tři milimetry, považují lékaři za jednu z obrovských předností nového zařízení. „Přístroj je dokáže přesně zobrazit. Nejenom zda jsou průchodné, zúžené anebo úplně uzavřené, ale také zda uvnitř tepny není krevní sraženina, anebo zda je implantovaný stent v celé délce plně rozvinut,“ uvedl primář Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Marian Branny.

Možnost vrstvit na sebe snímky z angiolinky, ultrazvuku nebo CT bude mít velký přínos: „Například u nemocných, kteří mají arytmii, nemohou užívat léky na ředění krve a mají vysoké riziko mozkové mrtvice, doporučujeme uzávěr ouška levé síně. Ouško není na rentgenu, tedy angiolince, vidět, ale na ultrazvuku ano. A když ty dva obrázky naložíme na sebe, vidíme přesně, kde je problém a můžeme ho vyřešit – ouško uzavřít speciálními ucpávkami. A po uzávěru ouška se nemocný nemusí obávat mozkové příhody," dodal Branny.

Zařízení také umí vstříknout do tepny za velmi krátkou dobu velké množství kontrastní látky. Zároveň dokáže změřit invazivní tlak a lékaři už nemusí dělat pacientovi další vpich. To všechno navíc pod výrazně nižší intenzitou záření.

„Nová angiolinka stála včetně stavebních prací necelých 19,4 milionů korun. Více než osm a půl milionů činila dotace zřizovatele. A mám radost, že po jejím uvedení do provozu ihned začaly práce i na výměně druhého z celkem tří přístrojů, kterými nemocnice disponuje,“ prohlásil ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.

Angiolinkou denně projde 15 až 20 pacientů. Nejčastější diagnózou je onemocnění koronárních tepen, angina pectoris nebo hrozící či akutní infarkt myokardu. Na angiolince je ročně vyšetřeno 3300 takovýchto pacientů. Na lůžkovém oddělení Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava je ročně hospitalizováno okolo 5200 pacientů