Nejnovější zprávy: Hrdinové handicapu. Ocenění získal šestiletý Oliver, připomněla se i tragická střelba Skvělá zpráva. Talent Baníku, který musel kvůli rakovině přerušit kariéru, už zase trénuje

Politika

Dopad voleb v kraji? Končí Zaorálek či Hanzel, neprošli ani Piráti

​Za Moravskoslezský kraj usedne v nové Poslanecké sněmovně polovina stávajících poslanců.

Lubomír Zaorálek. Foto: ČSSD

Mandát se totiž podařilo obhájit 11 z dosavadních 22 moravskoslezských poslanců. Při volbách před čtyřmi lety mandát obhájilo jen pět poslanců.

Z 22 poslanců se mandát ve volbách snažilo obhájit 20 z nich, i když někteří za jiná politická uskupení než před čtyřmi lety. Někteří o křeslo přišli kvůli špatnému výsledku ve volbách, jiní kvůli preferenčním hlasům.

Pětiprocentní hranici nezbytnou pro vstup do Poslanecké sněmovny se nepodařilo překonat sociálním demokratům a komunistům. V poslaneckých řadách tak své místo bude muset uvolnit dosavadní ministr kultury Lubomír Zaorálek nebo krajský předseda ČSSD a někdejší karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Za komunisty to bude poslanec Leo Luzar, který se ale hodlá ucházet o funkci předsedy strany nebo někdejší havířovský primátor Daniel Pawlas, který ale o obhajobu křesla usiloval až z posledního místa kandidátky.

O poslanecký mandát přišel také Lubomír Volný, který v poslední době poutal pozornost především svým vystupováním ve sněmovně, stejně jako jeho kolega Marian Bojko. Před čtyřmi lety oba kandidovali za SPD, nyní se bezúspěšně pokoušeli dostat do Sněmovny jako zástupci Volného bloku. SPD znovu obsadí tři poslanecká křesla.

Do sněmovny se za kraj nedostanou ani zástupci Pirátů Lukáš Černohorský a Ondřej Polanský. Společná koalice Pirátů a STAN má nově za region tři mandáty.

Dosud měli Piráti za kraj dva poslance a STAN žádný, teď Piráti doplatili na kroužkování na společné kandidátce stejně jako ve zbytku republiky. Právě přednostní hlasy rozhodly, že se novými poslanci stanou tři zástupci nominovaní STAN.

Nejmenší dopad tak bude mít výsledek voleb v regionu na vítězné hnutí ANO, většina jeho dosavadních poslanců se do křesel vrátí a přibude jen minimum nováčků, hnutí by znovu mělo získat deset mandátů.

Mandáty obhájili i stávající představitelé ODS a lidovců, kteří letos kandidovali ještě s TOP 09 pod hlavičkou koalice Spolu. Stávající tři mandáty lidovců a občanských demokratů tak koalice zdvojnásobila na šest.

V Poslanecké sněmovně se tak objeví například krajská radní a lékařka Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), manželka bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL) či někdejší poslanec i senátor Jiří Carbol.