Nejnovější zprávy: Dva kamiony se srazily u Jablunkova, třetí spadl z návěsu Orel skalní s potomkem ve volné přírodě. Další vzácný důkaz návratu dravců!

Společnost

Divadlo uvede Duškův operní muzikál o zázračném uzdravení

Osud spisovatele Clemense Kubyho, který se po vážném úraze a hrozbě ochrnutí dokázal vyléčit sám pomocí meditace, inspiroval Jaroslava Duška a hudebníky Ondřeje Smeykala a Maria Buzziho k dílu, které bude ve světové premiéře uvedeno v Národním divadle moravskoslezském.

Jaroslav Dušek se také na jevišti objeví v roli Uvaděče během improvizovaného prologu k dílu. Nezvyklý název díla vysvětluje takto: „L2 je obratel v páteři, který se v orientální medicíně nazývá pojmem Brána života. My jsme toto označení použili se skladatelem Ondřejem Smeykalem pro název divadelního tvaru, kterému říkáme ‚úzdravné operum’. Vypráví příběh, jenž líčí skutečný osud Clemense Kubyho. Ten se před třiceti lety smrtelně zranil, když si rozdrtil druhý obratel bederní části páteře, kterému se právě říká L2. Diagnóza zněla strašlivě – ochrnutí dolních končetin do konce života. Ale on se v nemocnici rozhodl, že neposlechne tu prognózu, kterou uslyšel, a rozhodl se, že bude chodit navzdory tomu stavu, ve kterém byl… Postupně rozhýbal palec nohy, pak nohu v kotníku, poté druhou nohu. Znovu se učil chodit, nosil ocelový korzet a dnes chodí i bez této podpory. Stále pobíhá někde po světě, je na živu a je to nesmírně zajímavá osobnost…“

Ke spolupráci přizval Jaroslav Dušek jednoho z nejoriginálnějších hráčů na didgeridoo Ondřeje Smeykala: „Řekl jsem si, že by bylo zajímavé, kdyby tento australský domorodý nástroj byl vůdčím prvkem takového díla, protože je považován za léčivý,“ pokračuje Dušek.

Ondřej Smeykal doplnil tým ještě o hudebního skladatele Maria Buzziho a vzniklo tak originální hudební divadlo. Společně totiž rozepsali zvukové spektrum tohoto nástroje do široké nástrojové partitury pro standardní orchestr a sólové i sborové pěvecké party.

„Životní příběh Clemense Kubyho o jeho sebevyléčení zlomeného obratle L2 – nazývaného v čínské medicíně Brána života – přináší svým originálním tématem i formou svého zpracování novou dimenzi i žánr – není to ani opera, ani opereta, ani muzikál – na jeviště přichází úzdravné operum,“ dodává režisér Jiří Nekvasil.

Postava Clemense Kubyho byla tvůrci nezvykle zpodobněna hned třemi elementy, kde podstatu hrdiny představují Juraj Čiernik jako Hlas a Jan Vlas jako Tělo, kteří se vyjadřují za nehmotné Kubyho „alter ego”.

Na scéně Davida Baziky a v kostýmech Marty Roszkopfové se kromě Jaroslava Duška (Uvaděč na pravou míru) dále objeví Peter Svetlík (Psycholog), Martin Gurbaľ (Hlavní chirurg) a Martina Šnytová (Intuice). V režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Marka Prášila dále účinkuje sbor, pohyboví aktivanti a sólisté instrumentalisté souboru opereta/muzikál.

Světová premiéra se uskuteční 21. dubna 2016 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Fotogalerie