Společnost
19/09/2022 ČTK

Ceny za ubytování na kolejích rostou. Kolik vysokoškoláci letos zaplatí?

Kvůli prudkému nárůstu cen energií výrazně zdraží i ubytování na vysokoškolských kolejích univerzit v Moravskoslezském kraji.

Zájem o tento typ ubytování je mezi vysokoškoláky přesto velký a kapacita kolejí všech tří veřejných vysokých škol v regionu je prakticky zaplněna. Zjistila ČTK.

V pěti budovách kolejí porubského kampusu VŠB - Technické univerzity Ostrava je ubytováno 2624 studentů. "Naše koleje jsou již zaplněné. Kapacita se (meziročně) nezměnila. Jedinou změnou je, že kvůli velkému zájmu o koleje nemůžeme vyhovět všem požadavkům na samostatné ubytování," uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková. Studenti za bydlení na kolejích zaplatí od 3150 do zhruba 4500 korun za měsíc. Nejlevněji je vyjde dvoulůžkový pokoj v samoobslužné budově.

"Ceny se liší podle vybavenosti, služeb a hlavně podle obsazenosti pokoje. Zachovali jsme jednu budovu bez služeb, kde jsme ubytování nezvýšili. Mezi studenty je samozřejmě zájem o vyšší komfort tak, aby mohli bydlet sami," uvedla Halíková. Podle ní se cena kolejného kvůli aktuální situaci zvýšila zhruba o 30 procent. "Ke zdražení kolejného dochází z důvodu navýšení cen vstupů. Například jen elektrická energie zdražila o více jak 300 procent, stejně tak zbylé energie. Rovněž se zvýšily mzdy a ostatní vstupy," vysvětlila mluvčí.

Také Ostravská univerzita má koleje zaplněné. "Kapacita kolejí je při plném obsazení 529 míst. Meziročně se nezměnila a koleje jsou zcela zaplněny," řekla mluvčí univerzity Lucie Fremrová. "Ceny kolejného byly navýšeny o 15 až 20 procent z důvodu růstu vstupních nákladů, především cen energií. Studenti mají o ubytování na kolejích i přesto stále zájem, a to i o dražší pokoje," podotkla mluvčí. Největší poptávka je podle ní o jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Za bydlení na kolejích Ostravské univerzity studenti měsíčně zaplatí od 3000 do 4000 korun.

Téměř zaplněné jsou i koleje určené pro studenty Slezské univerzity v Opavě, přesto jednotlivci ještě v případě potřeby volná místa najdou. Univerzita působí v Opavě a Karviné. V Opavě má pro studenty 342 lůžek. "Studenti preferují ubytování v centru Opavy, kolej Hradecká, s kapacitou 92 lůžek. Tato kolej je plně obsazená. Vzhledem k tomu, že na koleji Vávrovická jsou stále ubytovaní někteří ukrajinští uprchlíci – matky s malými dětmi, které nemají kam jít, funguje pro potřeby studentů jen jedno vyčleněné patro," uvedla mluvčí univerzity Karin Martínková a doplnila, že univerzita za tuto obsazenou kapacitu zajistila studentům náhradní lůžka.

"Celkové kapacity jsou tak nyní, se začátkem akademického roku, obsazeny z 99 procent. Jednotlivce ještě v případě potřeby ubytovat dokážeme. Obchodně-podnikatelská fakulta v Karviné disponuje kapacitou 422 lůžek. Kolej Na Vyhlídce je téměř naplněná, ale případného opozdilce také ještě dokážeme ubytovat," uvedla mluvčí.

Také Slezská univerzita musela reagovat na současnou situaci a platbu kolejného navýšit. "Bohužel jsme museli ke zdražení, především vzhledem k dramatickému růstu energií, pro tento akademický rok přistoupit. Vždyť i po ohlášeném zastropování cen energií počítáme s téměř šestinásobným nárůstem plateb za plyn, kterým jsou koleje vytápěny. Nejžádanější kolej v Opavě je dražší o 990 korun z původních 3000 korun, v Karviné zvyšovali cenu kolejného o 500 korun naposledy k 1. březnu a zatím doufají, že stávající cenu udrží do konce roku," doplnila mluvčí.

Studenti tak aktuálně za oblíbenou kolej Hradecká zaplatí v dvoulůžkovém pokoji 3990 korun měsíčně, na koleji vzdálenější od centra Opavy dají za ubytování v třílůžkovém pokoji 3480 korun měsíčně a studenti karvinské fakulty zaplatí za měsíc ubytování ve dvoulůžkovém pokoji koleje Na Vyhlídce 3300 korun. "Zájem o ubytování na kolejích ve srovnání s minulými lety mírně narůstá, což ale může být dáno zvyšujícím se zájmem studentů o studium na Slezské univerzitě," doplnila Martínková.

Sdílejte článek