Společnost
16/09/2022 Petr Broulík

Konference Talent City 2022 bavila celou Ostravu

​Na několika místech v Ostravě se včera konala unikátní konference Talent City 2022.

Zatímco rodiče, pedagogové a odborníci diskutovali v Centru Pant o tom, jak rozeznat u dětí talent a výjimečné nadání, děti a školní mládež, ale i běžní kolemjdoucí se účastnili doprovodného programu na Masarykově náměstí v centru Ostravy.

Dolní Vítkovice, město Ostrava, Galerie výtvarného umění Ostrava či VŠB - Technická univerzita Ostrava připravili zábavný doprovodný program. Velkými lákadly byla například univerzitní bugyna, roboti, silné dalekohledy z Planetária či model plynutí vody v krajině.

Model simuluje i povodně či protržení hrází

Hodně dětí zaujal model říčního proudění, který ukazuje, jak v přírodě voda modeluje vodní toky. V tomto modelu pracovníci VŠB - Technické univerzity Ostrava s pomocí drobného drceného plastu modelují přímo před zraky dětí fiktivní krajinu s přehradou, s mosty, hrázemi a dokonce i ústím do moře včetně koryt řek. Voda, která touto „krajinou“ protéká, ukazuje dětem, jak prohlubuje koryta řek či jak odnáší splaveniny, či vytváří meandry.

„To co v přírodě trvá řadu let, v tomto modelu vidíme za pár minut. Sledovat lze povrchový odtok vody, ale třeba i podzemní proudy. Když zvýšíme průtok vody, model nám ukáže i dopad na krajinu a koryta řek a řečiště při povodni nebo nějaké extrémní srážce. Až třeba k protržení hráze. Všechno nám to umožňuje modelovat situace v krajině,“ říkal nad modelem odborný asistent Tomáš Dvorský z hornicko-geologické fakulty VŠB-Technické univerzity Ostrava.

Rover K3P4 se účastní simulovaných jízd po Marsu a Měsíci

Školáci mohli vidět na Masarykově náměstí v chodu také robotický soutěžní rover z katedry robotiky VŠB - Technické univerzity Ostrava. Tým, který jej vyvíjí, se s tímto robotem účastní soutěží, na nichž jsou simulované podmínky na Marsu a Měsíci.

Robot je schopný jet podle GPS, vyhýbat se překážkám, manévrovat v různých nerovných terénech, má několik kamer a přídavných zařízení a modulů.

Rover dokáže hledat různé předměty a zakládat do povrchu různé sondy. Rameno robota dokáže odebrat vzorek půdy, analyzovat ho a odeslat data. Robot umí signalizovat řadou ledek různých barev momentální situaci kolem něho, přenáší snímaný obraz a zvládá jet úctyhodnou rychlostí.

„V létě jsme byli na takové soutěži v Turecku a byli jsme tam čtvrtí a dostali jsme i dvě první ceny za vysoký podvozek a nejlepší rameno,“ vysvětluje Jan Maslovský z dvanáctičlenného týmu RoverOva, který se na univerzitě o rover K3P4 ze strojní fakulty stará. „Vyvíjíme tento rover od roku 2016, toto je už jeho asi čtvrtá varianta,“ říká, když řídí pohotové robotické vozítko dálkovým ovládáním po dlažbě Masarykova náměstí.

Elektrická bugyna s komponenty vyrobenými na 3D tiskárně

Hodně školáků si se zájmem prohlíželo bugynu s oranžovým rámem, na které pracoval tým studentů VŠB - Technické univerzity Ostrava. Vůz má efektní originální konstrukci, dálkové i tlumené světlomety a je to čistý elektromobil bez spalovacího motoru. „Má čtyři nezávislé elektromotory, každý z nich pohání jedno kolo,“ popisuje odborný asistent na univerzitě Martin Juránek.

„Konstrukce auta je vymyšlená u nás. Rám bugyny je sice svařovaný, ale řada komponentů je vyrobených na 3D tiskárnách, například světla, blatníky, nebo zadní víko zavazadlového prostoru či palubní deska,“ ukazuje na terénním elektromobilu Martin Juránek.

„Je to vozidlo určené pro různé experimenty, vyvinuli jsme ho v roce 2016, bugyna normálně jezdí v uzavřených prostorách a je provozuschopná, jen ještě nemáme osvědčení, aby mohla oficiálně na běžné cesty,“ dodává Martin Juránek.

U stánku Velkého světa techniky z Dolních Vítkovic na Masarykově náměstí si děti a školáci mohli pohrát s miniroboty, třeba s robotickou včelkou.

„U nás v Dolních Vítkovicích máme spoustu podobných her, třeba na malého řemeslníka. V dětském světě vytváří děti ze dřeva a kovu různé výrobky a učí se tam s opravdovými nástroji, třeba s aku vrtačkou nebo s pilou,“ říká Miroslava Pščolková ze stánku Dolních Vítkovic.

Zrcadlovým dalekohledem pozorují galaxie, mlhoviny, hvězdokupy

Jana Hrabalová z ostravského Planetária, které patří pod VŠB - Technickou univerzitu Ostrava, láká školáky a děti na Masarykově náměstí k takzvanému zrcadlovému dalekohledu, kterým lze pozorovat vesmír a ve dne i Slunce. „Dnes nám ale počasí nepřeje, tak se koukáme na pozemský objekt, konkrétně na kříž ostravského kostela svatého Václava,“ říká Jana Hrabalová.

Mocný široký dalekohled zvětšuje padesátkrát, ale když se do něho dá jiný okulár, tak zvětšuje až dvě stě krát. „Večer s ním běžně pozorujeme galaxie, mlhoviny, hvězdokupy. Přitom tento dalekohled patří mezi naše menší, na hvězdárně na porubském planetáriu máme dalekohledy mnohem větší, které mají v průměru i třicet centimetrů,“ říká Jana Hrabalová.

Talent City 2022 se koná na různých místech Ostravy

Zástupci odborné veřejnosti, pedagogové, zástupci zřizovatelů, obcí, krajů, koordinátoři nadání, rodiče a další zájemci se už ve středu zúčastnili debaty v Centru Pant na téma Jak podporovat nadání u dětí. Zúčastnění diskutovali například o rozpoznání talentů, vytváření vhodného prostředí k jejich uplatnění a podpoře. Mezi diskutujícími byla celá řada odborníků, například Tomáš Blumenstein, zakladatel a ředitel Světa vzdělání, aktivní člen Mensy ČR

V pátekse konference Talent City 2022 konala na několika místech v centru Ostravy, aby účastníci mohli volně a jednoduše navštěvovat jednotlivé vstupy. Například blok Talent a podnikavost se konal v ostravském Klubu Atlantik. Podstatnou částí konference byl právě doprovodný program na Masarykově náměstí.

Konference Talent City 2022 pořádá Ostrava v kontextu zapojení města Ostravy do mezinárodní iniciativy Global Startup Cities a v návaznosti na předsednictví České republiky v Radě EU. Město Ostrava dlouhodobě a koncepčně podporuje talentované děti, žáky a studenty a společně s partnery se věnuje systematické podpoře nadání u dětí a mladých lidí.

Sdílejte článek