Společnost
11/11/2019 ČTK

Znovupostavení vyhořelého kostela v Gutech brzdí spor hasičů a biskupství

​Spor moravskoslezských hasičů a církve kvůli protipožárnímu zabezpečení stavby repliky kostela v Třinci - Gutech pokračuje.

Biskupství neustoupí požadavku hasičů, aby byl objekt napojen na jejich pult. Dál prosazuje napojení na privátní subjekt. Podle zástupců ostravsko-opavské diecéze je tato varianta desetkrát levnější, dnes řekl vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.

Hasiči už ale dvakrát projekt zamítli. Zahájení stavby se tak stále odkládá. Začne nejdříve na jaře.

"Náklady, účtované ze strany hasičů za napojení objektu na pult centralizované ochrany HZS, činí měsíčně 7370 korun. Tyto platby nejsou v reálných možnostech věřících z Gutů," řekl Kotásek.

S ohledem na tuto finanční náročnost bude podle něj investor opět požadovat o schválení takového řešení, které počítá s napojením zabezpečovacího systému kostela na pult centralizované ochrany soukromé agentury. Podle Kotáska tuto možnost zákon připouští. "Příslušná agentura poskytuje své služby na Třinecku spolehlivě již přes 20 let, a to řadě firem, veřejných institucí i orgánů státní správy," řekl.

Agentura je podle něj schopna při stejném provozu, jako poskytují hasiči, zajistit ostrahu kostela za měsíční platbu 700 korun. "Tuto sumu považujeme za reálnou a tržní cenu," doplnil Kotásek.

Projekt zabezpečení kostela hasiči už dvakrát zamítli. Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela to zdůvodnil tím, že stavebník, tedy biskupství, se nevypořádal s námitkami hasičů, kteří poukazovali na nedostatečné zabezpečení repliky kostela pro případ požáru a s tím související nebezpečí z prodlení.

"To znamená, že by nebyl zajištěn rychlý a účinný zásah jednotek hasičů při hašení a záchranných pracích, pokud bude kontrolou bezpečnosti pověřena soukromá firma," řekl Kůdela.

Stavba repliky se tak zase odkládá. Biskupství počítalo se zahájením ještě letos. To už je ale podle Kotáska nemožné. "Zdění základů už nám počasí neumožní. Stavba začne na jaře," řekl. Dřevěná část kostela je podle něj už složena v Hošťálkové, kde tesaři stavbu připravovali. Nyní ji musejí zajistit na zimu. Biskupství bude muset zaplatit tyto náklady navíc.

Unikátní kostel zničil v srpnu 2017 úmyslně založený požár. Stavba jeho repliky měla začít už loni na podzim, zdržela ji ale i jednání s památkáři.

Kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud Ostrava poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel.

Nejnižší trest dostal chlapec, který budovu zapálil - v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který všechny na místo přivezl.

Sdílejte článek