Kultura
04/01/2021 Jaroslav Baďura

Zemřela herečka Asmanová. Kariéru spojila s Ostravou, hrála i v Bakalářích a v Policii Modrava

​Herečka Milena Asmanová se dožila úctyhodných 90 let, zemřela 3. ledna 2021 v Praze.

V činohře NDM působila od začátku 60. let 20. století až do přelomu tisíciletí.

„Milena Asmanová je rozhodně výraznou tváří naší činohry, byla jí po dobu více než 30 let a zazářila v rolích dramatických i komediálních. Byla to nesmírně vitální dáma,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Sám z pozdějšího období vyzdvihnul například role dohazovačky Jente v Šumaři na střeše (premiéra 1995) nebo výraznou roli Baby Morany v Baladě pro banditu (premiéra 1996). Hrála po boku Jana Vlasáka, Jana Filipa, Pavla Nečase, Jana Fišara nebo Tomáše Jirmana.

Milena Asmanová se narodila v Brně, herectví vystudovala na pražské DAMU. Svou profesní kariéru ale spojila především s činohrou NDM v Ostravě.

V letech 1960 – 2000 zde hrála v celé řadě výrazných rolí. Hrála polohy vážné i komické, od klasiky po modernu. Zejména po skončení stálého angažmá se pak objevila i na několika dalších scénách (Švandovo divadlo v Praze, Divadlo E.F. Buriana aj.).

Televizním divákům se do povědomí zapsala především jako Karolina v proslulém seriálu Kamenný řád z roku 1975.

Zahrála si ale i v mnoha dalších televizních inscenacích a seriálech nejen z dílny ostravského studia tehdy Československé televize (např. U nás doma, Vincenc Priessnitz, Postel s nebesy, Kočár pro princeznu, Třicet panen a Pythagoras).

Naposledy se Milena Asmanová objevila v menší roli v populárním televizním seriálu Policie Modrava (TV Nova). Herecké zkušenosti předávala i svým žákům na ostravské konzervatoři a v 90. letech založila vlastní herecké studio Mileny Asmanové (MASH) při NDM v Ostravě.

Pod jejím vedením začínal svou hereckou dráhu např. Milan Kačmarčík, Tereza Bebarová, Zuzana Kajnarová, Michal Kavalčík (dříve známý jako Ruda z Ostravy) a další.

Sdílejte článek