Nejnovější zprávy: Nemocnice zatěžují senioři s covidem. Nepotřebují hospitalizaci, ale domovy je nechtějí vzít zpět Slavný tenisový šampion začínal jako sběrač míčků. Poznáte ho?

Společnost

Začíná topná sezona, o pár dní později než loni

​S příchodem chladnějšího počasí skupina Veolia Energie zahajuje topnou sezonu.

Elektrárna Třebovice. Foto: Veolia

"Dnes a v následujících dnech začne postupně dodávat teplo ve všech regionech. Ve srovnání s minulým rokem je to o pár dní později. Během celého léta probíhaly kontroly a opravy, ale i rozsáhlé rekonstrukce potrubí a také další ekologizace tepláren. Letošní investice opět přesáhnou jednu miliardu koru," uvedla Veolia.

„Letní měsíce jsme využili k intenzivní přípravě na topnou sezonu. Proběhla řada oprav a investičních akcí, které přispějí k další ekologizaci provozů a zvýšení spolehlivosti dodávek tepla a teplé vody. Veškeré práce byly naplánované a koordinované tak, aby odstávky měly minimální dopad na naše odběratele. Můžeme konstatovat, že výrobní zdroje i sítě včetně záložní kapacity jsou dobře připravené na nadcházející topnou sezónu,“ uvedl Reda Rahma, generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR.

Mezi nejvýznamnější investiční akce posledních měsíců patří závěrečná etapa rozsáhlé ekologizace Třebovické elektrárny v Ostravě, jejíž hlavní součástí byla denitrifikace třetího kotle. V Teplárně Přívoz začala rekonstrukce spojená s postupným odchodem od spalování uhlí.

Oba projekty přispějí k dalšímu zlepšení ovzduší na Ostravsku. Největším projektem na sítích v Moravskoslezském kraji byla rekonstrukce páteřního potrubí v Karviné. V Přerově pokračovala rozsáhlá rekonstrukce parovodu na horkovod, vyměnily se další 2 kilometry potrubí. Investice přinese energetické úspory a snížení emisí CO2. V olomoucké teplárně proběhla oprava turbíny a rekonstrukce plynového kotle, který tak bude plnit přísnější emisní limity.

Minulá topná sezona trvala 8 měsíců a byla nejdelší za poslední tři roky. Loni Veolia Energie ČR zahájila vytápění 20. září 2019 a ukončila až 1. 6. 2020.

Nejvíce tepla se dodávalo v lednu 2020, celkově byly ale zimní měsíce opět o něco teplejší než v posledních letech. Chladnější než v minulé topné sezoně bylo září a poslední dva měsíce - duben a květen.

Na výrobu a dodávky tepla však měly vliv kromě klimatických podmínek také vládní opatření proti šíření koronaviru v podobě uzavření nebo omezení škol, restaurací a dalších provozoven.