Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Proměny kraje

Žáci krnovské průmyslovky mají nové vybavení dílen

Moravskoslezský kraj podporuje technické obory dlouhodobě. Mimo jiné směřuje finanční prostředky na modernizaci odborných dílen.

Foto: MSK

Střední škola průmyslová v Krnově má díky krajskému projektu nové vybavení na výuku CNC obrábění za více než 5 milionů korun.

„Žáci se teď budou učit pracovat s novými stroji, jako jsou CNC frézky a CNC soustruhy, kterých jsme pořídili po třech kusech. K dispozici mají i nový speciální software, který zkvalitní výuku oborů Mechanik seřizovač a Obráběč kovů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny a vysvětlil, že CNC obrábění spočívá v řízení strojů na dálku přes počítač.

Do projektu Moravskoslezského kraje „Podpora výuky CNC obrábění“ jsou zapojené celkem 4 krajské školy. Kromě krnovské průmyslovky, která získala moderní vybavení v hodnotě 5,1 milionu korun, také školy v Karviné, Kopřivnici a Novém Jičíně.

„Konkrétně se jedná o Střední průmyslovou školu v Karviné, odbornou školu v Kopřivnici a novojičínskou Střední školu technickou a zemědělskou. Projekt má celkové náklady 23 a půl milionu korun, většinu této částky pokryjí evropské peníze, Moravskoslezský kraj má desetiprocentní spoluúčast,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Moravskoslezský kraj je nejaktivnější ze všech krajů ve využívání finančních prostředků z Evropské unie.

„V současném programovém období 2014-2020 jsme připravili nebo zrealizovali přes 200 projektů v celkovém objemu více než 10 miliard korun, se kterými se ucházíme o evropské peníze. Podpora je směřována nejen do oblasti školství. Nejčastěji připravujeme a realizujeme projekty v oblasti dopravy, podpora Evropské unie cílí i na sociální oblast nebo regionální rozvoj,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje pro evropské fondy Jan Krkoška.