Společnost
12/11/2021 Petr Sobol

Za tatérem z Orlové se sjíždí lidé z celé republiky, tetuje i babičky

Když měl v šesté třídě nakreslit, čím by jednou chtěl být, nevybral si hasiče ani kosmonauta. Namaloval tatéra.

Tomáš Obluk má 28 let a žije v Orlové, kde má vlastní tetovací studio. „Na začátku roku ale začnu tetovat v Karviné. Už před covidem jsem si tam totiž pořídil nové prostory a teď finišuji s úpravami. Rád bych tam přivedl i další tatéry - ideálně mladé s potenciálem, kterým bych mohl předat i mé zkušenosti,” prozradil.

Obluk tetuje asi pět let a v podstatě je samouk. „Kdyby mi někdo pomáhal, tak bych se na tu úroveň, kde jsem teď, mohl dostat třeba za dva roky. I v tom by mělo být nové studio přínosem, protože si myslím, že v okolí bude hodně šikovných lidí,” dodal.

Tatér z Orlové od svých pěti let kreslí. Vydal se sice studovat stavební školu, jenže během prvních dvou ročníků ho trápily záhadné zdravotní problémy. Nikdo dlouho nevěděl, co s ním je, až se přišlo na to, že má srdeční vadu. Dosavadní studia proto přerušil a šel na obchodní akademii, kde se začal věnovat informatice a 3D programům. Tehdy si pořídil grafický tablet, zase začal kreslit a dostal se až k tetování.

„Po střední škole jsem odjel do Skotska. Sbíral jsem na farmě jahody, abych si vydělal na kurz tetování, který stál padesát tisíc korun,” řekl Obluk, jenž se vydal učit tatérství do Prahy. Ovšem zatímco na kurzy většinou dochází lidé, kteří už mají něco odtetováno, on měl za sebou jednu jedinou kérku. „Lektorka ze mě byla vystrašená, ptala se mě, jestli to nejsou vyhozené peníze. Ale já jsem si ty peníze vydělal jen na to, abych mohl na kurz, takže jsem se nenechal odradit,” vzpomíná.

Tomáš Obluk tetoval kamarády, ti mu pak dohodili další klienty, a tak pomalu začal rozjíždět vlastní byznys. „Šlo to rychle, teď už mám plno na půl roku dopředu,” přiznává tatér, k němuž se sjíždí lidé z celé republiky. „Nedávno jsem tady měl klienty z Prahy, Českých Budějovic nebo třeba Pardubic. Třeba konkrétně v Pardubicích mají kvalitní tatéry, ale paní chtěla, aby ji potetoval i někdo jiný. Aby na ní byl poznat nějaký nový styl,” dodal Obluk, k němuž se chodí tetovat i házenkáři karvinského Baníku.

Každý tatér má svůj vlastní styl, který ho odlišuje od ostatních. Obluk často používá geometrii nebo mandaly. A taky rád tetuje zvířata. „Teď frčí stromy a lesy. Nejčastěji jsem dělal asi kombinace vlka s lesem. V kurzu jsou stále také rukávy a ruce obecně,” prozrazuje Obluk, který však netetuje všechno „Měsíčně vždy okolo deseti lidí odmítnu. Třeba kvůli tomu, že chtějí nějaký kýčovitý vzor, což není můj styl. Nedělám pírka nebo ležaté osmičky. Nevidím v tom potenciál a nikomu to o mě nic neřekne,” dodal.

Jsou lidé, kteří tetování milují. Pak jsou ale i ti, kteří patří k jeho velkým odpůrcům. Jejich nejčastější argument zní - Co s tím budeš dělat, až budeš starý? „Já to ale vnímám jinak. Na potetovaných lidech vždy půjde vidět, že si život užili a že ve své době žili moderně. Tetování zdobí tělo. Je to trend a móda. Někdo si kupuje drahé hodinky, někdo si zase potetuje celé tělo. Lidé si na tělo nedávají žádné šílené věci, ale dívají se, co o nich pak řeknou druzí,” říká Obluk, podle něhož je úplně jedno, v jakém věku se lidé nechají tetovat. „Měl jsem tady i pár pohádkových babiček, které si v důchodu zašly na první kérku,” usmál se.

Tomáš Obluk nemá o svou klientelu nouzi. Taky ale ví, že doba jde neustále kupředu a je třeba s ní držet krok. I proto se minulý rok zúčastnil workshopu u Slováka Samuela Potučka, který je považován za jednoho z elitních tatérů celé Evropy. „Chtěl jsem se zase posunout a znát feedback někoho tak úspěšného. Hodně mě toho naučil. Když jsem od něj odjížděl, tak jsem se cítil jako úplně nový tatér,” uzavřel.

Sdílejte článek