Nejnovější zprávy: Moravskoslezské firmy řeší kvůli brexitu hlavně logistiku ​Bronislav Poloczek, svérázný milovník života z Horní Suché

Společnost

Výročí: Před 25 lety byly otevřeny lázně v Klimkovicích

Dne 18. července 1994 byly v Klimkovicích-Hýlově slavnostně otevřeny nové jodobromové lázně.

Dobový pohled na areál lázní v Klimkovicích (Foto: archiv MMO, Sanatoria Klimkovice)

Myšlenka na stavbu lázní se zrodila v 80. letech, kdy byla těžbou uhlí ohrožena existence lázní v Darkově na Karvinsku.

Stavba byla zahájena v roce 1987, brzy se však zastavila pro nedostatek peněz. Po roce 1989 se na dokončení projektu podílela Česká pojišťovna, celkové náklady na vybudování lázní dosáhly výše 1,2 miliardy korun.

Realizace lázní byla opět zahájena koncem roku 1991 v souladu s novými návrhy, které byly na danou dobu unikátem mezi komplexy lázeňských budov.

Jedná se o odvážný a nadčasový návrh areálu dospělých od architekta Gleicha a také areálu dětí od architekta Leinerta, se kterým spolupracoval Ing. arch. Jarosch. Návrh interiérů či atypických svítidel na kolonádě v areálu léčebny dospělých byl od architektů manželů Hořínkových.

Finálně vznikl na zelené louce moderní léčebný komplex zahrnující sanatorium pro dospělé se třemi stovkami míst a vedle něj také léčebný dům pro děti se 180 lůžky.

Léčení jodobromovou vodou, přiváděnou ze vzdálenosti 15 kilometrů, se soustřeďuje na nemoci pohybového ústrojí a na neurologické problémy.

V roce 2001 se Sanatoria Klimkovice osamostatnila. Rehabilitačně-lázeňské služby poskytují jako nestátní zdravotnické zařízení, jehož součástí je jediná dětská léčebna pohybových potíží v Česku, která využívá jodobromovou minerální vodu.

Neobvyklé architektonické řešení stále vyvolává rozporuplné reakce odborné i laické veřejnosti. Podle profesora výtvarného umění Borise Jirků, který se mimo jiné specializuje na výtvarné realizace v architektuře, je to důkaz, že architekt odvedl vynikající práci.

"Když jsem projížděl do kopce od Klimkovic, náhle se přede mnou rozestoupila podzimní bílá mlha a já jsem uviděl pohádkov. Podivuhodné stavby plné křivek, barev, tvarů. Dokonce na střeše je část důlního kola. Zblízka už to nebyly domky, ale městečko," komentoval Jirků architekturu lázní, které letos vstoupily do jubilejní 25. sezóny.