Výčep, Baťa a znovu restaurace. Jedinečná historie části Masarykova náměstí
Progresivní podnikatelé Tomáš a Antonín Baťovi přišli s nápadem umístit svoji obuvnickou prodejnu v rohovém domě na ostravském centrálním náměstí už v roce 1918. Původní stavbu chtěli zbourat a stavět podle svého. To se jim však povedlo až v roce 1931. Značka Baťa se pak v unikátním funkcionalistickém obchodním domě na Masarykově náměstí usadila na dlouhých 84 let. Až tento týden ji definitivně vystřídal nový nájemník.
Jak už mnozí čtenáři vědí díky reportáži Magazínu PATRIOT, byla tam otevřena restaurace Radegastovna, která tak po zhruba ruce od odchodu Bati vdechne nový život opuštěnému místu v historickém centru. To se tak podle mnohých očividně brzy může stát „fajnou“ alternativou ke každodenně ve velkém rytmu pulsující Nové Karolině.
Než přišel Baťa…
Na místech současného obchodního domu stávaly v minulosti dva domy. V jednom z nich, který býval označen číslem popisným 24 a v němž se podle archivních údajů žilo od první poloviny 17. století, se dokonce čepovalo pivo. A to díky výčepu, který tam tehdejší majitel a obchodník Josef Mžik zprovoznil v roce 1847.
Moderní zásah do podoby centra
Tento dům byl následně různě upravován a měnil majitele až do roku 1928, kdy jej koupili Baťové se záměrem demolice a výstavby na tu dobu velkolepého projektu. K jeho realizaci potřebovali získat i sousední dům s číslem popisným 25, jehož historie sahá až do středověku. Je doloženo, že třeba do roku 1649 jej vlastnil někdejší příborský farář Václav Kosmianus.
Rozsáhlé změny pak provedl obchodník Augustin Kittl, který dům koupil v roce 1882. Baťovci jej koupili v roce 1918 a chtěli ihned bourat, což ale město vzhledem ke složité situaci bytového fondu nedovolilo. Kompromisem byla rekonstrukce, která se uskutečnila dle návrhu architekta Františka Grossmanna v letech 1920 a 1921.
Zájmům a rozkvětu firmy Baťa však nebylo možné dále bránit. Poté, co se jejím majetkem staly oba původní domy, došlo v roce 1930 k povolení jejich demolice. Už o rok později stál na hlavním ostravském náměstí nový obchodní dům Baťa architektů Štalmacha a Svobody, který jako jedna z prvních moderních staveb své doby zásadně proměnil tvář centra Ostravy.
Od výčepu k výčepu
Jak vidno, povedlo se jim realizovat dílo, které atraktivní prostory nabízí dodnes, o čemž svědčí i to, že svoji značkovou hospodu chtěl v jeho přízemí údajně otevřít kromě Radegastu i pivovar Ostravar. O zájemcích z řad asijských prodejců nemluvě…