Společnost
04/09/2016 Tomáš Svoboda

Ožije chátrající unikát? Ostrava projednává obnovu Grossmannovy vily

Mezi slavné a mimořádně hodnotné ostravské vily patří také ta, kterou pro sebe a svoji rodinu v roce 1923 postavil stavitel František Grossmann. Po něm pojmenovaná vila stojící na pozemcích mezi ulicemi 28. října a Na Zapadlém v blízkosti Krajského úřadu bohužel řadu let chátrá. Město však nyní zvažuje možnosti její obnovy.

„Na opravu vily zajišťuje odbor investiční ve spolupráci s Útvarem hlavního architekta a stavebního řádu zpracování investičního záměru. Koncept investičního záměru má být k dispozici v příštím týdnu,“ uvedla k aktuálnímu vývoji kolem historické památky tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Podle dalších informací poskytnutých Magazínu PATRIOT bude základní koncepce obnovy vycházet z požadavku na revitalizaci s cílem zachování památkových hodnot způsobem konzervativní obnovy.

To znamená, že veškeré opravy a případné dílčí výměny dožilých prvků budou možné jen s užitím v zásadě stejného technologického, materiálového, barevného řešení a autentického způsobu úpravy povrchů.

Ve vile budou jednací a společenské prostory

„Všechny úpravy budou prováděny s důrazem na uchování velkoryse pojednané dispozice rodinného sídla, řemeslně zdařilých architektonických detailů a také na rehabilitaci zaniklých konstrukcí a materiálů, jako například obnovení vnitřního schodiště, autentické střešní krytiny či původních vikýřů,“ doplnila mluvčí.

V jednotlivých podlažích patrové vily, která v době vzniku vzbudila svou výstavností a honosným vybavením u ostravské veřejnosti velkou pozornost, bude řešeno využití pro společenské a reprezentační účely městské či krajské samosprávy.

V přízemí by mělo být technické zázemí s prostory pro obsluhu nemovitosti, v prvním nadzemním podlaží společenské a jednací prostory včetně kanceláří a ve druhém podlaží ubytovací prostory. Pro podkroví není využití plánováno.

Vila má smutný osud, zkoušeli ji prodat v e-aukci

Z historie vily je známo, že na přelomu dvacátých a třicátých let se firma stavitele Grossmanna dostala do složitých finančních problémů, jež se její majitel a jeho žena rozhodli v roce 1933 řešit dobrovolným odchodem ze života. Dopis na rozloučenou adresovaný bratru Richardovi vypovídal o zoufalé situaci vyvolané obrovským tlakem věřitelů.

V rámci pozůstalostního vypořádání byl dům prodán a následně upraven pro potřeby nového majitele. Po druhé světové válce v něm byla umístěna mateřská školka a školní družina, která fungovala do roku 2005. Od té doby je budova opuštěná a chátrá.

I přes řadu úprav však zůstala vila i celý její areál z velké části dochován ve své autentické podobě, a to včetně interiérů.

Nákladnou údržbu rozsáhlé památky se město snažilo v minulosti řešit různými způsoby. Jedním z nich byla třeba e-aukce, která probíhala na konci roku 2012. Nikdo se do ní ovšem nepřihlásil. Už tehdy ovšem existoval záměr udělat z ní společné reprezentační prostory města a kraje.

Zdá se, že po letech, kdy se v Grossmannově vile „zastavil čas“, by mohla opět oprášit svou bývalou krásu…

Sdílejte článek