Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Politika

Volební průzkum: roste ANO, Piráti a ODS, ztrácí SPD

​Strana premiéra Andreje Babiše hnutí ANO 2011 se aktuálně v červencovém měření těší přízni 29,3 % voličů.

Graf: SANEP

Hnutí ANO je tak stále jasným favoritem sněmovních voleb. Oproti měření, které realizovala společnost SANEP letos v červnu, zaznamenala tato vládní strana v aktuálním červencovém průzkumu volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR nárůst o 1,2 procentních bodů.

Hnutí ANO se tak po několikaměsíčním trendu klesající voličské přízně podařilo tento trend zvrátit a upevnilo si tak svoji pozici jednoznačného lídra.

Druhou pozici obsadila Česká strana pirátská, a to se ziskem 14,8 procentních bodů. V aktuálním průzkumu získala tato strana o 1,9 procentních bodů více než v červnu, a vystřídala na druhé pozici Občanskou demokratickou stranu.

Právě ODS se v hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny umístila v červencovém průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP na třetím místě. Občanští demokraté se aktuálně těší přízni 13,5 % voličů, což představuje nárůst o 0,1 procentního bodu oproti měření, které realizovala společnost SANEP letos v červnu.

Čtvrté místo obhájila i v červenci sociální demokracie pod vedením současného předsedy a ministra vnitra Jana Hamáčka. Českou stranu sociálně demokratickou by v červenci volilo 8,2 procent voličů, čímž tato strana zaznamenala oproti červnovému šetření nárůst o 0,9 %.

Na pátém místě skončila KSČM se ziskem 6 procentních bodů, což znamená oproti červnovému měření nárůst o 0,4 % voličské přízně.

Největší pokles voličů zaznamenala Strana přímé demokracie pod vedením Tomia Okamury, kterou by v současné době volilo pouhých 5,5 % voličů, což znamená oproti červnovému šetření společnosti SANEP pokles o 1,5 procentních bodů.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v červenci ocitla strana STAN, a to se ziskem 5,3 %. STAN si tak oproti červnovému měření společnosti SANEP polepšil o 0,4 procentního bodu.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se v aktuálním červencovém šetření nedostaly TOP 09 (4,9%), KDU- ČSL (4,4%), Trikolóra (4,3%) a Strana zelených (1%).

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 23. – 29. července 2020 na vybrané skupině 1.765 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.

Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 11.936 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.