Nejnovější zprávy: Denní přírůstek nakažených v kraji klesl, nastal čas pro rozvolnění? ​Obchodníci nefňukají a tvrdě makají. Na Ostravsku to jinak nejde

Společnost

​Vánoční příběh o neobyčejném dárku od kluka z děcáku

V roce 1994 přijel David Bernklau jako 13letý kluk na tábor, který v Beskydech organizovali nadšenci z neziskovky Duha Zámeček pro dětské domovy. Z děcáku ho na tábor poslali za trest.

David Bernklau druhý zprava. Foto: Archiv

„Kluci někomu ukradli kolo a já vychovatelce řekl, že o tom nic nevím, i když jsem věděl všechno. To je moje vlastnost už od mala, držet basu. Pak se to provalilo právě ve chvíli, když se vybírali účastníci tábora. Tehdy domovy na žádné takové akce nejezdily a nikdo nechtěl jet, tak mě tam poslali vlastně za trest,“ vysvětlil David na vánočním večírku vsetínské akciové společnosti Coleman S. I., když přebíral šek na 80 tisíc korun.

A ty věnoval právě na akce pro dětské domovy, které Duha Zámeček pořádá od devadesátých let dodnes.

Na táboře David zaujal kamarády, kamarádky i vedoucí. „Tušil jsem, že z toho klučiny jednou něco bude. Když se pak šel díky zkušenosti s táborovým vařením učit na kuchaře, říkal jsem si, jestli mě třeba někdy pozve do restaurace na oběd, který uvařil. Ale dopadlo to úplně jinak: David se zapojil do naší činnosti, pomáhal nám na akcích, které jsme dělali pro dětské domovy, vařil na táborech a ve finále připravil svatební hostinu na mé svatbě,“ popsal růst kluka z děcáku Vladislav Sobol, který se s manželkou a přáteli věnuje pořádání akcí pro dětské domovy více než 25 let.

Davidův příběh pokračoval na horských chatách a v restauracích v Rakousku a Německu, kam jezdil jako kuchař vždy na letní nebo zimní sezonu. Od myčky nádobí se postupně vypracoval až na provozního restaurace a po sezóně se vždy vracel domů s půlmilionem.

Peníze zprvu rozpůjčoval svým kamarádům z domova, kteří po opuštění děcáku neměli na živobytí, ale později si začal šetřit na podnikání. Místo kuchařiny se vrhl do stavebnictví a založil společnost Dobré střechy, která postupně získávala zakázky po celé republice.

„Dělali jsme střechy v Praze, v Plzni i v jiných městech, ale nejvíce práce máme v Moravskoslezském kraji. Jedna z našich největších zakázek v poslední době byla pro Fakultní nemocnici Ostrava,“ pokračoval David s líčením svého příběhu před zaměstnanci společnosti Coleman S. I., která si ho pozvala na svůj vánoční večírek.

A ne náhodou. Davidova firma Dobré střechy se stala významným odběratele společnosti Coleman S. I., která každoročně podporuje zajímavé aktivity, na kterých se podílí její zaměstnanci nebo odběratelé. A Davidův příběh ji zaujal. Z rukou šéfa firmy Petra Hurty převzal šek na 80 tisíc – a tyto peníze David věnoval právě Duze Zámeček.

„David má charisma a tak jsem věřil, že pro nás díky svým kontaktům jednou sežene třeba pět nebo deset tisíc, protože na naše akce pro dětské domovy se nám hodí každá koruna. Ale ani ve snu jsem netušil, že nám pomůže k takové významné částce,“ dodal Vladislav Sobol z Duhy Zámeček.

Duha Zámeček organizuje dlouhodobý projekt Správná pětka pro děti z pěti moravských dětských domovů (Příbor, Fulnek, Čeladná, Lipník a Liptál). Připravuje pro ně víkendovky v přírodě, letní tábory a Duhové Vánoce, ale také brigády, na kterých se děti učí pracovat.

„Chceme dětem z dětských domovů dávat místo dárků hlavně zážitky, které je budou inspirovat do života. A místo toho, abychom je naučili na úřadu práce vyplňovat žádost o sociální dávky, je učíme pracovat,“ vysvětlil Vladislav Sobol filozofii Duhy Zámeček, na jejíž činnosti se ve svém volném čase podílí se svou rodinou i mnoha dalšími dobrovolníky.