Kultura
01/12/2022 Jaroslav Baďura

​Vánoční dárek pro fanoušky, na Štěrkovně Open Music vystoupí kromě Lucie i TataBojs či Mig 21

Hudební svátek v podobě třídenního hudebního festivalu Štěrkovna Open Music se v příštím roce vrátí do areálu Hlučínského jezera.

Už před časem pořadatelé zveřejnili, že na něm vystoupí například kapely Lucie, Chinaski či Pražský výběr, S počátkem prosince přibyla další dvě jména. Návštěvníci se mohou těšit i na kapely TataBojs a Mig 21.

A to ještě zdaleka není všechno, slibují organizátoři. Celkem se během posledního červencového víkendu na festivalu představí čtyři desítky interpretů.

Hlavní hvězdou bude legendární Lucie. Patří k neslavnějším kapelám v historii české a slovenské hudební scény. "Usilujeme o její vystoupení asi deset let. Ale čekání nelitujeme. Festival musel pro takovou kapelu dorůst. Navíc nás hodně potěšilo, že jednání začala na impuls manažera skupiny. Sami si nás vybrali. S tím, že festival dlouho sledují, líbí se jim a chtějí přijet. To se poslouchalo hezky," uvedl za pořadatele David Moravec.

V programu se objeví hned několik mimořádných projektů. Právě "Festival mimořádných projektů" je heslem hlučínského festivalu.

"Speciální projekty jsou naší cestou, jak se odlišit od konkurence. Je to mnohdy nákladnější cesta, ale zase můžeme našim návštěvníkům nabídnout něco, co jinde neuslyší," dodal Moravec. Zatím největším počinem z produkce festivalu byl projekt Symphonic Dance Music, kdy se na pódiu potkala Janáčkova filharmonie s DjLowa a společně zahráli největší hity taneční hudby. Jednalo se o působivou show spojenou s projekcí a lasery.

"V době covidu jsme tyto projekty z ekonomických důvodů museli omezit. Pro příští rok se k nim ve velkém vracíme. Chystáme hned čtyři. Jedním z nich bude vystoupení Lucie, to je totiž mimořádné samo o sobě. Další budeme postupně zveřejňovat," dodal Moravec. Prozradil, že jeden z mimořádných projektů připravuje z podnětu pořadatelů právě pražská kapela TataBojs. "Dohodli jsme se, že výhradně pro Štěrkovnu Open Music znovu nacvičí a u nás zahrají konceptuální Nanoalbum z roku 2004," řekl. Kapela jej zahraje celé. Na závěr svého programu pak uvede sérii svých největších hitů.

Další mimořádné projekty pořadatelé ještě nezveřejnili. Pouze naznačili - jeden známý vousatý písničkář poprvé vystoupí s početnou kapelou. Čtvrtým mimořádným projektem pak bude zcela nehudební vystoupení jednoho známého uměleckého souboru.

I letos pořadatelé největšího mimoostravského festivalu v kraji počítají s posílením dopravy. "Chceme zajistit co nejpohodlnější přesuny našich návštěvníků. Počítáme s mimořádnými speciálními festivalovými linkami ve směru na Ostravu. Obyvatele obcí Hlučínska budou domů vozit posílené linky, které obsluhují obce jako Píšť, Bohuslavice, Kobeřice, Chuchelná či Hať. Navíc domlouváme s Českými drahami vypravení speciálního vlaku, který k nám návštěvníky bude vozit z Krnova a Opavy," doplnil další z pořadatelů Matěj Ostárek.

Festival se navíc bude snažit být maximálně ekologický. Ve svém záhlaví bude mít kromě hesla o mimořádných projektech nově i trvale udržitelnou zábavu. "Máme nového člena týmu - ekologa festivalu. Sám jako akademik je v kontaktu s dalšími experty z VŠB - Technické univerzity Ostrava. Společně tak na akademické půdě řeší několik okruhů spolupráce," uved Ostárek. Dodal, že festival by měl vyprodukovat minimum odpadu a zaměřit se i na jeho třídění a opětovné využití. Cílem bude i osvěta mezi návštěvníky.

Moravec dodal, že ani v příštím roce nebude chybět velká rodinná zóna. "Už tradičně se naši dětští návštěvníci mohou těšit na program Cirkulum připravený Cirkusem trochu jinak. Vystoupí i dětská kapela Bombarďák. Součástí programu bude i projekt Celé Česko čte dětem. A možná přijde i kouzelník," řekl Moravec.

Festival se v areálu Hlučínského jezera uskuteční od 27. do 29. července. Vstupenky jsou již v prodeji. Akce se koná za podpory Moravskoslezského kraje, generálního partnera společnosti Betonárna Hlučín a hlavních partnerů Lama Energy a Restaurace Stará Celnice.

Sdílejte článek