Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

V Ostravě se dnes otvírá opravená katedrála Božského Spasitele

V Ostravě se dnes otevře po generální opravě za zhruba 65 milionů korun katedrála Božského Spasitele, která je nejvýznamnějším kostelem v ostravsko-opavské diecézi.

Farnost ve spolupráci s biskupstvím připravila celodenní program, jehož součástí kromě bohoslužby budou i prohlídky katedrály či koncert vážné hudby, řekl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

Bohoslužbu za účasti biskupů sousedních diecézí ze Slovenska a Polska bude sloužit ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, kázání pronese také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Při mši budou v katedrále uloženy ostatky papeže Jana Pavla II., v pozlaceném relikviáři bude látka s kapkou krve.

Od 12 hodin je připravena prohlídka katedrály s expozicí. „Okna katedrály ožijí projekcemi výtvarných děl studentů Fakulty umění Ostravské univerzity. Vystaveny budou exponáty dokumentující výstavbu a opravu katedrály, pestrost území ostravsko-opavské diecéze pak připomene prezentace církevních památek,“ uvedl Siuda. Od 15 hodinV  v katedrále vystoupí Moravský komorní sbor pod uměleckým vedením Jiřího Šimáčka.

Foto: ČTK

Foto: ČTK

Katedrálu na konci 19. století vysvětil olomoucký arcibiskup Theodor Kohn. Rozsáhlé opravy začaly před více než rokem a jsou nejdražší renovací v devatenáctileté historii ostravsko-opavské diecéze. Obnova katedrály je financována z prostředků Evropské unie, finančních náhrad za nevydaný církevní majetek a vlastních zdrojů farnosti Moravská Ostrava. Na opravu katedrály byl věnován výnos sbírky při druhé velikonoční neděli. Farnost také vyhlásila veřejnou sbírku.

Jeden z největších kostelů na Moravě má po rekonstrukci novou střechu, nově barevně řešenou fasádu v béžových odstínech a okna. Naopak nová dlažba uvnitř kostela je přesnou kopií té původní, která byla v havarijním stavu a v katedrále byla před více než sto lety umístěna jako provizorní. Dlaždice v již neužívaném rozměru 16 krát 16 centimetrů musely být vyrobeny na míru. Zásadní proměněnou prošla i vstupní část kostela, kde budou například toalety pro veřejnost.

Katedrála bude od slavnostního otevření mimo pravidelné každodenní bohoslužby zpřístupněna vždy od úterý do soboty od 08:15 do 12:15 a od 13:15 do 17:15.