Nejnovější zprávy: Hyundai otevřel vlastní očkovací centra pro zaměstnance i veřejnost Dobrá zpráva, po přívalových deštích by dnes v Moravskoslezském kraji mělo pršet méně

Společnost

V Ostravě se chystá stavba mrakodrapu. Bude nejvyšší v České republice

​Trumfnout Prahu i Brno a to pořádně. To se zřejmě rozhodla společnost RT Torax, která začala s prodejem automobilů, ale dnes už po dvaceti letech má za sebou řadu developerských projektů.

Vizualizace: Chybik + Kristof Architects

V Ostravě se rozhodla koupit od města pozemek v oblasti zastavované lokality Nová Karolina, kterému začali představitelé města říkat podle jeho tvaru slza.

A slibuje na něm vystavět nejvyšší český mrakodrap.

V současnosti je nejvyšší budovou v Česku takzvaná AZ Tower vysoká 111 metrů a stojí v Brně. Další v pořadí jsou tři mrakodrapy v Praze: City Tower, City Empiria a efektní V Tower. První měří 109 metrů, druhé dvě 104 metrů, jedna je o decimetr menší. Od loňska se proslýchá, že by tyto všechny obry měla trumfnout další nová výšková budova Top Tower v Praze, která má být vysoká 135 metrů.

Společnost RT Torax však nechce „troškařit“ a slibuje vystavět poblíž centra Nová Karolina šedesátipatrový mrakodrap, který bude měřit rovnou 238 metrů. Neuvěřitelně vysoký kolos mají tvořit dvě věže, jedna bude obytná a bude mít 48 podlaží, druhá bude administrativní.

Velký počet bytů, hotel, podzemní garáže i vyhlídková restaurace

V obytné věži bude velký počet bytů, ve spodních patrech druhé administrativní věže vzniknou kancelářské prostory. V horní části bude hotel a vyhlídková restaurace. Součástí stavby mají být společné podzemní garáže pro asi sedm stovek aut. Spodní část budovy bude spojena i s nákupním centrem Forum Nová Karolina.

„Už od osmdesátých let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku takzvané Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower to beze zbytku naplňuje. Vznik takové ostravské dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. Postupná dostavba území, které ještě do roku1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, propojí architektonicky historické jádro města na jedné a Dolní Vítkovice na straně druhé,“ řekl k záměru primátor Tomáš Macura.

Statici nemají z poddolované Ostravy obavy, přesvědčil je 120 metrů hluboký vrt

Architekt Ondřej Chybík, který projektuje tuto budoucí nejvyšší budovu Ostravy i celé republiky, souhlasí s tím, že stavba je nesmírně ambiciózní. „Ale my věříme, že se postavit dá. Nyní už tři měsíce zpracováváme architektonickou studii. A budeme mít do konce června jasno, jaký typ bytů by měl v Ostrava Tower být, možná trochu i v tom, jak by měl ten dům vypadat. Výsledek ale budeme mít až někdy před vánocemi,“ řekl architekt Ondřej Chybík z ateliéru Chybík+Krištof.

Tento brněnský architektonický ateliér převzal loni v New Yorku prestižní ocenění pro nejlepší mladé architektonické studio na světě Design Vanguard 2019 za vizionářský způsob práce s architekturou a urbanismem.

Ondřej Chybík řekl, že investor si zadal geologický průzkum místa, neboť území Nové Karoliny podobně jako další místa v Ostravě je poddolované. Ostatně už v roce 1842 byla v blízkosti dnešního hotelu Paláce vyhloubena v Moravské Ostravě první těžní jáma a jméno Karolina dostala po manželce průmyslníka a bankéře Solomona Mayera Rothschilda.

„Máme už za sebou uskutečnění sto dvacet metrů hlubokého vrtu a statikové z Frankfurtu nad Mohanem, kteří mají výstavbu už několika takových a ještě vyšších domů za sebou, míní, že šedesát metrů vysoká vrstva jílu pod územím je dostatečně stabilní k tomu, aby zde mohla stát budova takových parametrů,“ upozornil architekt z uznávaného atelieru, který vznikl před deseti lety.

Vnější podoba domu teprve vzniká. „Fasáda je malá maturita,“ říká architekt

Jak bude mrakodrap vypadat, zda bude černý, skleněný nebo betonový, zatím architekt nechce prozradit. „Naše návrhy se budou ještě, co se týče vnější podoby, měnit. Máme jakýsi návrh rozpracovaný v rámci objemové studie, při němž jsme pracovali s jakýmsi jasným výrazem Ostravy. Vnímáme, že Ostrava je složená jak z blokové struktury, tak z jakési industriální stopy. Má tedy jasnou tvář a jasnou stopu. Navíc ta budova bude stát na hranici historického centra města a centru velmi prospěje, protože do něho může vrátit spoustu lidí a dát tím pádem prostoru novou energii. Ale na budoucí fasádě budeme ještě pracovat. Fasáda toho domu je obrovské téma, vůbec navrhovat fasádu výškových objektů je malá maturita,“ říká architekt Ondřej Chybík, který přijel představit mrakodrap ostravským zastupitelům.

Projekt věří v příští budoucnost Ostravy, která zvládne všechny současné problémy

Jindřich Vaněk z mediálního zastoupení RT Torax řekl, že předpokládané investice do výstavby Ostrava Tower dosáhnou dvou miliard korun a financovat ho bude společnost částečně z vlastních zdrojů a částečně ho bude financovat konsorcium bank.

„Máme předběžné přísliby a nyní jen čekáme na výsledný architektonický návrh a rozložení rezidenční a administrativní části stavby, z níž vyplyne celková cena stavby,“ řekl mediální zástupce investora.

Na otázku, zda tento projekt není na Ostravu příliš ambiciózní, řekl, že Ostrava Tower je projekt, který věří v příští budoucnost Ostravy a v nové moderní město, které zvládne všechny současné problémy a bude se dynamicky rozvíjet.

„A my už jsme prověřili předběžné zájmy potenciálních nájemců a na základě výsledků tohoto předběžného šetření jsme se pustili do přesnějšího architektonického plánování a přípravy celého projektu,“ řekl zástupce společnosti RT Torax Jindřich Vaněk.