L'Osteria v Ostravě! V Dolních Vítkovicích otevře známá italská restaurace
Novou etapu rozvoje zahájily v těchto dnech ostravské Dolní Vítkovice (DOV). V areálu se připravuje projekt stylové restaurace s moderní gastronomií. Díky projektu architekta Radima Hubičky a jeho ateliéru se zcela promění přízemí Malého světa techniky U6 a vznikne teprve třetí tuzemská pobočka značkové italské restaurace L’Osteria.
„Pro pobočky L‘Osterie jsou typické kombinace s technickými prvky. Nejinak tomu bude i v prostoru U6, kde se kromě vlastní budovy a klasických prvků, jako jsou přiznané instalace a technické detaily syrové nosné konstrukce, mohou návštěvníci těšit i na citlivé zakomponování spodních částí stávajících dmychadel tvořících dominantu celého objektu,“ uvedl Radim Hubička.
Zatím je v přízemí U6 dnes už kapacitně nedostačující recepce a menší kavárna. „Nová restaurace naváže na komfortnější vstupní prostor k recepci a učebnám světa techniky v U6. Hotovo chceme mít do poloviny roku 2024,“ uvedl předseda představenstva zapsaného spolku Dolní oblast Vítkovice Rodan Broskevič. Náklady podle něj budou v nižších desítkách milionů korun.
„Přiznám se, že když nás v létě 2021 oslovil pan Světlík s nápadem otevřít L´Osterii v Ostravě v Dolních Vítkovicích, přišlo mi to lehce utopické. Nicméně po první návštěvě této lokality, která nás okamžitě oslovila svým kouzlem a jedinečnou atmosférou, jsme se rozhodli projektem vážně zabývat a pokusit se ho dotáhnout k realizaci. Osobně se na otevření L´Osterie v Ostravě nesmírně těším a troufám si říct, že tento projekt bude v síti L´Osteria zcela výjimečný,“ uvedl Zbyněk Pokorný, šéf restaurací L´Osteria v České republice.
První L‘Osterie vznikls v roce 1999 v Norimberku. Restaurace s čerstvou italskou kuchyní, příjemným prostředím, pizzou, která přesahuje okraj talíře či delikátními těstovinami exportovala do dalších koutů Evropy. U nás je zatím jen v Praze.
Hlavním inženýrem projektu je Milan Šraml, který je mimo jiné spolu s Josefem Pleskotem podepsán pod rekonstrukcí vítkovické Vysoké pece č. 1 do pozdější podoby Bolt Tower nebo pod přebudováním původní tovární haly a skladu materiálu na Národní zemědělské muzeum Ostrava.
Architektonicky i co do vzdělávacích a expozičních funkcí si Malý svět techniky U6 podrží všechny známé rysy, na kterých se Šraml v minulosti podílel s brněnským architektem Zdeňkem Fránkem. „Dáváme dobrý pozor na to, abychom nevnesli do architektury DOV nic, co by zničilo genia loci,“ připomněl autor vize proměny Dolních Vítkovic Jan Světlík, který v roce 2003 v rámci privatizace Vítkovic spolu s kolegy připravil ambiciózní konverzi tehdejšího brownfieldu.
Podle ředitelky Světa techniky Kateřiny Bonito znamená nový gastro projekt zásadní rozšíření služeb pro návštěvníky interaktivních expozic nebo účastníky celodenního vzdělávání či konferencí. „Díky široké nabídce různorodých aktivit u nás tráví lidé více času než dřív a my jim chceme tímto krokem nabídnout propojení intelektuálního zážitku se zážitkem gastronomickým. Dokážu si představit, že zejména absolventi našeho ojedinělého semináře o vodíkových technologiích, který je velmi dynamický, ocení jeho zakončení lahodným pokrmem,“ míní ředitelka.
Kromě toho se v DOV od tohoto měsíce otevřela nová naučná prohlídková trasa KOX a areál je součástí přeshraniční Stezky uhlí a oceli.
Expoziční část světa techniky U6 ve druhém nadzemním podlaží, která nedávno prošla rozsáhlou obnovou, bude i po přebudování přízemí v plném rozsahu zachována. „Náměstí mezi U6 a multifunkční aulou Gong, poskytne prostor pro příjemné venkovní sezení. To bude bezbariérově propojeno s vnitřní restaurací ĽOsteria posuvnými dveřmi. V restauraci počítáme s otevřenou kuchyní,“ přiblížil záměry Šraml.
DOV už dnes disponuje ubytovací kapacitou Hotelu VP1, většími gastronomickými provozy na Dole Hlubina či v aule Gong. Díky letos otevřené lávce z nábřeží řeky Ostravice v centru moravskoslezského krajského města do Dolních Vítkovic se počítá s tím, že areál postupně získá další funkce. Při příležitosti 195 let společnosti Vítkovice letos v prosinci představí architekt Josef Pleskot další z vizionářských počinů - Městopark.