Gastronomie
16/04/2024 Petr Sobol

Už jste slyšeli o aquaponii? V Ostravě otevřelo zdravé fast foodové bistro

Foto: Petr Sobol

V jídelní zóně ostravského centra Forum Nová Karolina je nové bistro. Stojí za ním Farmia Food, které si zakládá na surovinách od lokálních dodavatelů.

Farmia Food sídlí v Brně, prostřednictvím franšíz ovšem postupně plánuje otvírat nová bistra po celé republice. První z nich je v Ostravě. „Chceme vybudovat síť zdravého fast foodu s menu z lokálních surovin, které bude dostupné v každém městě,“ řekla pro patriotmagazin.cz marketingová manažerka podniku Marie Pleskotová.

Nové ostravské bistro má v nabídce oblíbené fish & chips, fish burgery, křupavý salát se smaženými rybími kousky, rybí polévku nebo vyladěné fish dogy. Seženete v něm také aquaponické saláty, čerstvé bylinky, ale také pesta, sirupy nebo pošírovaného sumečka na másle.

Farmia Food ladí menu z místních surovin, včetně salátů a ryb z udržitelného, takzvaného aquaponického zemědělství. „Díky unikátnímu uzavřenému systému, kdy rostlinky rostou čistě ve vodě, kterou čistí a navíc získávají od ryb potřebné živiny, není potřeba žádná chemie ani postřiky. Rostlinky se dodávají absolutně čerstvé ještě s kořínky, takže je zaručena chuť i plná nálož vitamínů. Díky čisté vodě jsou aquaponické ryby navíc bez typického zápachu, který může někomu vadit. A také výborně chutnají,“ vysvětlila Marie Pleskotová.


Foto: Petr Sobol

Pobočka, která se nachází v horním patře ostravského obchodního centra, je v provozu zatím jen pár dnů, zvědavost lidí byla ale veliká už před jeho otevřením. „Doufáme, že půjde o oblíbené místo nejen na zdravý a vydatný oběd nebo lehkou večeři,“ řekla Marie Pleskotová. Ostatně, značku Farmia Food si už lidé z Ostravy možná pamatují z dřívějška, konkrétně ze street food marketu Černý kůň. „To byl ale ještě starý koncept. Věříme, že nově poskládané menu založené na lokálních, nejen aquaponických surovinách, bude fungovat,“ upřesnila Marie Pleskotová.

Po Ostravě Farmia Food otevře pobočky v Brně nebo Jihlavě. A nevylučuje ani další bistro v moravskoslezské metropoli. „Pokud bude zájem, moc rádi síť originálních zdravých bister rozšíříme i v Ostravě,“ usmála se marketingová manažerka společnosti.


Foto: Petr Sobol

Sdílejte článek