Byznys
29/01/2016 ČTK

V OKD by se mělo těžit co nejdéle, doporučuje krajská tripartita

Těžba uhlí v dolech společnosti OKD by měla pokračovat co nejdéle i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje. Doporučují Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, kancelář vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy a krajská hospodářská komora.

V pondělí se situací OKD má zabývat národní tripartita. Těžební firma se potýká s existenčními problémy, kvůli nimž v kraji hrozí masivní propouštění. Krajská tripartita usiluje o to, aby řešení situace v OKD mělo co nejmenší negativní dopad na region i na stát.

Vypracovaný návrh systémového ukončení těžby v OKD vypočítává pět variant, které můžou nastat. První je ta, že by stát do problémů firmy nezasahoval a řešil by pouze sociální dopady a zaměstnanost propuštěných horníků.

V dalších variantách by stát OKD nebo jejich část odkoupil, nebo zestátnil. Autoři konceptu ale doporučují dvě varianty, v nichž by všechny dotčené strany dohodly, nebo alespoň částečně dohodly, na systémovém řešení řízeného a postupného útlumu těžby.

„Je potřeba udělat ekonomické a právní analýzy, ale domníváme se, že výhodnější pro stát bude přijatelnou formou podpořit udržení co největšího počtu stávajících pracovních míst v OKD, a tím i v dalších firmách, než vyplácet sociální dávky nezaměstnaným horníkům, těžce a draze vytvářet nová pracovní místa a řešit další dramatické následky neřízeného pádu OKD,“ uvedl vládní zmocněnec Jiří Cienciala.

Podle prezidenta Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavla Bartoše jde kromě OKD i o další tisíce ohrožených pracovníků v dodavatelských firmách.

„Postupný a státem řízený útlum by umožnil vytvoření dostatečného časového prostoru pro transformaci dodavatelských organizací dodávajících služby, výrobky a zařízení do OKD, zároveň pro vytvoření odpovídajícího počtu nových pracovních míst v kraji i pro rekvalifikace propuštěných pracovníků,“ uvedl Bartoš.

Horničtí odboráři oproti tomu preferují variantu zestátnění dolů. „Tato varianta nejméně postihne zaměstnance, zachová se nejvíce pracovních míst, region bude nejméně postižen a pro stát je to nejlevnější varianta a s plnou kontrolou,“ uvedlo Sdružení hornických odborů OKD ve svých připomínkách k návrhu.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) uvedl, že atmosféra zejména na Karvinsku je velmi napjatá. „Věříme, že těžba ještě může pár let pokračovat, ale chceme být připraveni na všechny problémy, nemůžeme nečinně čekat na krach OKD. Jsem rád, že vláda chápe, že bez pomoci státu se region neobejde,“ uvedl hejtman.

Mluvčí vládního zmocněnce Jana Dronská řekla, že se chystá průzkum mezi firmami v kraji. „Měl by přinést reálný obraz o tom, kolik lidí jsou stávající zaměstnavatelé schopni a ochotni přijmout a co k tomu potřebují,“ uvedla.

Státní podnik Diamo například podle Dronské zpracovává rozbor, zda by bylo možné zaměstnat pracovníky z OKD při projektech na zahlazování škod po hornické a hutnické činnosti.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Klesající ceny uhlí na trzích ji ale dostaly na pokraj krachu, protože i přes snižování nákladů je pro ni těžba ztrátová.

Vytěžitelnost některých dolů se odhaduje nanejvýš na pár let. Společnost New World Resources (NWR), které OKD patří, v předběžné analýze svého strategického revizního procesu minulý měsíc uvedla, že do dvou let plánuje zavření dolů Paskov a Lazy. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 13.000 lidí.

Sdílejte článek