V Moravskoslezském kraji se do záchrany lidí zapojí dobrovolníci
Lidem v Moravskoslezském kraji bude od začátku nového roku pomáhat služba, která má efektivněji chránit jejich zdraví i životy.
Nová mobilní aplikace využívá ochoty lidí, kteří díky svému vzdělání či proškolení mohou pomoci v nečekaných krizových situacích. Díky takzvanému Systému pomoci na vyžádání by se někteří lidé v krizi mohli dočkat zdravotnické pomoci od vyškolených dobrovolníků ještě před příjezdem profesionálních záchranářů, řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.
Operátoři záchranné služby znají rozmístění posádek zdravotnické služby, nově by ale v jejich databázi měli být zaznačeni i proškolení odborníci, kteří jsou ochotni pomáhat v krizových situacích.
"Ještě před příjezdem profesionálů bude moci potřebnému poskytnout zdravotní pomoc First Responder, tedy registrovaný školený zachránce," uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Martin Gebauer (ANO). V databázi budou navíc zaznamenány zdravotnické prostředky pro první pomoc, jako rozmístěné externí defibrilátory.
"Systém už je připravený a otestovaný. Teď už je jen potřeba, aby se dobrovolní záchranáři do systému zaregistrovali, stáhli si mobilní aplikaci a počítali s tím, že jim může zavolat dispečer a poslat je k dopravní nehodě nebo třeba za někým ve vedlejší ulici, kdo potřebuje okamžitou zdravotnickou pomoc," doplnil Gebauer.
Kraj chce systém spustit od nového roku. Od projektu si slibuje, že se k pacientům dostane pomoc dřív, což by mohlo zvýšit šance na úspěšnou léčbu a v některých případech i na přežití.
Z nákladů ve výši necelých 1,2 milionu korun bude kraj platit desetinu. Převážnou část mu zaplatí evropská dotace a podílet se bude také stát. Roční provoz pak bude stát zhruba 1400 korun.
Program First Responder už funguje v Královéhradeckém kraji. Zdravotnické záchranné službě se jeho prostřednictvím podařilo loni zachránit přes 20 lidí, které zradilo srdce. Záchranáři už do systému, který funguje od září 2016, zapojili stovky proškolených dobrovolníků.