Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

V Krnově dál opravují Střelecký dům, slavnou vilu postavenou na počest císaře

Slavnou vilu Střelecký dům, která je unikátní památkou postavenou podle návrhu architekta Leopolda Bauera, obnovuje město Krnov již od roku 2008. Momentálně se pracuje na rekonstrukci velkého sálu.

Výjimečná stavba byla původně sídlem střeleckého spolku, avšak od roku 1949 fungovala jako Dům pionýrů, po roce 1989 jako Dům dětí a mládeže a nyní slouží jako zázemí pro Středisko volného času. Současné opravy by měly být hotové na podzim a budou stát přes dva miliony korun.

„Ve zrenovovaném sále budou repliky dobových svítidel, ozdobné kazety na stěnách, zrestaurovaná štuková výzdoba i renovované parkety,“ uvedl Vlastimil Štverák z odboru veřejných zakázek města Krnova. Hlavním důvodem prací ve velkém sále je však především rekonstrukce elektroinstalace a osvětlení, které už byly v nevyhovujícím stavu.

„Elektrorozvody byly zastaralé a vyžadovaly neustálé opravy, rovněž osvětlení bylo nedostatečné a navíc neodpovídalo současným normám. Při řešení této situace bylo dohodnuto s pracovníky památkové péče, že se do sálu nainstalují repliky lustrů, které by se co nejvíc podobaly původním, navrženým Leopoldem Bauerem,“ doplnil zástupce města Krnova.

V sále bude celkem pět replik světel, které budou stejně jako v minulosti zavěšeny na stropu. Původní lustry ani boční světla se totiž nedochovaly. Upraveno bude také jeviště a portál.

Postavili jej na počet císaře Františka Josefa I.

Střelecký dům byl postavený v letech 1907-1908 na počest šedesátiletého jubilea panování císaře Františka Josefa I. podle návrhu významného krnovského rodáka a předního představitele vídeňské secese, architekta Leopolda Bauera. Hlavním stavitelem byl Josef Hartel.

Vzácná památka se rekonstruuje postupně pod dozorem státní památkové péče. V minulosti již město nechalo obnovit například cukrárnu a plynové přípojky či opravit severní a jižní terasy. Vyměněna byla i část oken, zrenovovány parketové podlahy nebo vyměněny hlavní vstupní dveře za přesnou repliku.

Opravena byla i část střechy a upraveny byly některé venkovní prostory. Město má však i další plány. „Je třeba dokončit výměnu oken, a to jak těch původních, kastlových segmentových, tak všech ostatních. Dále chceme také opravit omítky a budovu opatřit novým nátěrem,“ dodal Štverák.

Krnov jako bašta střelectví

Výstavba Střeleckého domu na ulici Dobrovského v Krnově byla z historického hlediska třetím sídlem tamního střeleckého spolku, který má ve městě staleté tradice.

Počátky střelectví se datují do první poloviny 15. století. Střelecký spolek se stal v Krnově postupně vůbec nejoblíbenější organizací městské buržoazie a existoval ještě za první republiky. Není tedy divu, že jeho sídlo sloužilo také pro konání honosných večírků.

Fotogalerie