Nejnovější zprávy: Denní přírůstek nakažených v kraji klesl, nastal čas pro rozvolnění? ​Obchodníci nefňukají a tvrdě makají. Na Ostravsku to jinak nejde

Společnost

V kraji přibylo 1536 nakažených. Hejtman: Roste procento pozitivních, to je špatná zpráva

​V Moravskoslezském kraji za pátek přibylo celkem 1536 nakažených nemocí covid-19. Je to dosud nejvyšší denní přírůstek, ve čtvrtek to bylo 1463 lidí.

Ilustrační foto: Archiv

Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 24.720 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Růst počtu nakažených nepolevuje. Stále narůstá počet testů, navíc jsme zahájili plošné testy v naší nemocnici Karviná-Ráj, kde se ověřují další diagnostické metody. Bohužel stále narůstá procento pozitivních v množině testovaných. To je špatná zpráva," uvedl Vondrák.

Podle chytré karantény přibylo za pátek nejvíce nakažených na Ostravsku, a to 370, následuje Karvinsko s 284 nemocnými a Opavsko s 279 nově nemocnými, na Frýdecko-Místecku bylo pozitivně testováno 278 lidí, na Novojičínsku 208 a na Bruntálsku 117. Aktuálně nemocných je v kraji 13.320 lidí. Z nemoci se vyléčilo 11.188 lidí.

Počet zemřelých kvůli covidu-19 vzrostl na 212. V nemocnicích v kraji je podle těchto dat s covidem-19 hospitalizováno 500 lidí. Ve čtvrtek bylo v kraji provedeno 11.336 testů, z nichž bylo pozitivních 3837, tedy více než 33 procent. V regionu se ale nedělají jen testy moravskoslezských pacientů.

Statistika chytré karantény eviduje lidi podle trvalého bydliště. Lidé pocházející z regionu, kteří jsou nemocní, ale žijí například v Praze, jsou tedy i tak vykazováni v Moravskoslezském kraji.

Karvinská krajská nemocnice dnes ve spolupráci se Zdravotním ústavem Ostrava a Fakultní nemocnicí Ostrava provádí srovnávací studii testovacích metod na koronavirus. Na vzorku 500 až 600 lidí zkouší spolehlivost antigenních testů.

Lidem, kteří souhlasí, jsou na odběrovém místě provedeny dva stěry. Jeden bude pro PCR test, tedy standardní vyšetřovací metodu, vůči níž se poté bude ověřovat antigenní test. Cílem je určit senzitivitu těchto testů.

Od dneška se v regionu zpřísnila pravidla pro poskytovatele sociálních služeb i následné péče. Nebudou moci přijímat klienty ani nové zaměstnance, kteří se neprokážou negativním PCR testem na koronavirus. Test nesmí být starší čtyř dnů.