Sport
08/11/2020 Josef Pešout

Trenér Smetana zaskočil za nemocného Kozla a řídil kanonádu Baníku v Příbrami

Tomu se říká skvělá premiéra.

Fotbalový trenér Ondřej Smetana vedl poprvé v kariéře, navíc v roli zaskakujícího kouče tým Baníku Ostrava v prvoligovém zápase na půdě Příbrami. A společně s hráči se dočkal nečekaného vítězství 4:0.

Ostravští řešili před dalekou cestou do středních Čech obsazení trenérských postů poté, co kvůli pozitivním testům na covid-19 nemohli být s mužstvem hlavní kouč Luboš Kozel i jeho asistent Ivan Kopecký. Ze stejného důvodu nebyli k dispozici ani dva brankáři áčka včetně Jana Laštůvky.

Na trenérské lavičce tak zaujal důležité místo kouč baníkovské rezervy Ondřej Smetana. Pro něj to bylo už třetí angažmá v různých pozicích v posledních měsících.

Ještě v létě byl trenérem MFK Vítkovice ve druhé lize. Po skončení minulé sezony přešel do Baníku Ostrava k béčku, které hraje třetí ligu. Jenže tato soutěž musela už předčasně ukončit podzimní sezonu. Tým neměl zápasovou praxi.

Byl rád za celý tým

Smetana přišel k ostravskému áčku zcela nečekaně a své úlohy se zhostil na výbornou. Pro bývalého hráče Vítkovic, Liberce, Slovácka, ale i slovenských, belgických, německých a kyperských klubů šlo o unikátní krok v trenérském životě.

„Ale jen pouze zaskakuji. Vím, že si to vynutila situace. Jsem však rád za celý tým, že jsem mohl být u takového zápasu,“ líčil Smetana pro média.

Přiznal, že byl s trenérem Kozlem v kontaktu i během zápasu. „Po vzájemné debatě jsme udělali o přestávce nějaké změny. Pomohly nám ke zlepšení. Oživili jsme sestavu a soupeři, který hrál dlouho v deseti, ubývaly síly,“ podotkl zazastupující kouč.

Vydařeným tahem bylo zařazení útočníka Tomáše Zajíce do druhého poločasu. „Původně neměl jít do hry už hned po přestávce, ale rozhodli jsme narychlo. Vyšlo to dokonale, když dal dva góly. Splnil svou úlohu střídajícího hráče nad očekávání. Byly to šťastné momenty, ale věřím, že by se prosadili i jiní hráči, pokud by dostali šanci během zápasu,“ uvažoval Smetana.

"Červená karta nám příliš nepomohla. Potřebovali jsme se zklidnit, navíc domácí se semkli a dřeli. Po debatě s trenérem Kozlem jsme udělali o pauze změny, které vedly ke zlepšení a soupeři pak již zřetelně ubývaly síly. Až po třetím gólu jsme si oddechli. Musím přiznat, že původně neměl Zajíc jít do hry už v přestávce, rozhodnutí přišlo na poslední chvíli. Ale já věřím, že by se prosadili i jiní hráči. Moje dnešní role? Já pouze zaskakuji, vím, kam patřím. Jsem však rád za celý ten tým, že jsem mohl být u takového zápasu a věřím, že nás odrazí k dalším bodovým ziskům."

Sdílejte článek