Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Společnost

Studentské video vyhrálo v soutěži. Stačil jen dvoukolák s kamerou

Student prvního ročníku studijního oboru Multimediální techniky Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Jiří Dobrý zvítězil ve videosoutěži pořádané iniciativou Ukliďme Česko.

„Už několikrát jsem si při běhání v parku všiml odpadků kolem cestiček, což mi vadilo. Rozhodl jsem se, že při každém běhání něco uklidím, ale to bylo málo. Proto jsem si od svého dědy půjčil dvoukolák a s kamerou GoPro, kterou mi půjčili na fakultě, jsem se letos v dubnu natočil při velkém úklidu kolem rybníka v Dolním Benešově. To bylo v době, kdy jsem o soutěži ještě ani nevěděl. Videem jsem chtěl pouze inspirovat ostatní,“ říká Jiří.

Video vznikalo v průběhu Velikonočního pondělí na březích rybníka Nezmar v Dolním Benešově na Hlučínsku. Jiří Dobrý později svůj snímek přihlásil do videosoutěže uklidmecesko.cz.

Kromě nápadu a chuti do práce k tomu všemu Jiří moc pomůcek nepotřeboval. Vybavil se pracovním oblečením, rukavicemi a vozíkem, na který namontoval kameru. Ta zachytila předměty a vůbec veškerý nepořádek, který Jiří okolo rybníka posbíral, včetně plastů či skla. Čtyřkilometrovou trasu vyčistil podle svých slov za dvě hodiny.

„Jak mě to všechno napadlo? Chodím běhat a spotřebovávám spoustu energie. Řekl jsem si, že by bylo prospěšnější vynaložit ji jinak, třeba na úklid v přírodě. Dělal jsem to už víckrát, uklízel jsem například kolem hlučínské štěrkovny.“

Vítězství mu zajistilo hlavní cenu: kameru v hodnotě zhruba 8 000 korun. Kamera mu bude slavnostně předána v neděli 18. září 2016 v Brně na dopravním hřišti tamní Městské policie v rámci akce Recykliště.