Nejnovější zprávy: Legenda brazilské hudby poprvé v Česku. Gilberto Gil vystoupí na Colours of Ostrava Lidé v kraji chtějí řešit klima. Průzkum však ukázal, že neví, co mají dělat

Sport

Senzace! Čeští volejbalisté v Ostravě porazili favorizované Slovinsko

V Ostravě včera odstartovala skupina B mistrovství Evropy ve volejbalu mužů. Zatímco v úvodním utkání splnili roli favorita Italové, když porazili Bělorusko 3:0 a následně pak stejným poměrem přehráli Bulhaři tým Černé Hory, ve večerním duelu došlo na veliké překvapení.

Foto: Ondřej Driml

Český národní tým porazil úřadující vicemistry ze Slovinska po skvělém výkonu 3:1.

Česká republika – Slovinsko 3:1 (26:24, 25:18, 14:25, 25:19)

Začátek zápasu byl vyrovnaný (4:4) a oba týmy se tahaly o body i dál (7:7). V útoku se pak na české straně blýskl Adam Zajíček a se svými spoluhráči držel stále se Slovinci krok (9:9).

Chybné podání hostujících a jejich následný míč v autu znamenaly české vedení 11:10, skóre bylo ale rychle znovu srovnané (12:12). Boj na obou stranách pokračoval (15:15), útok Jana Galabova a dvě esa Adama Zajíčka však znamenaly vedení 18:16 pro domácí a time out hostů. Jan Gabalov se pak znovu nemýlil (19:17), následovaly ale dva body Slovinska a sada zamířila do koncovky za stavu 19:19.

Čeští volejbalisté pak sice znovu utekli na rozdíl dvou bodů (22:20), hostující však srovnali a Jiří Novák zastavil hru oddechovým časem (22:22). Dlouhá výměna za stavu 23:23 nakonec vyzněla lépe pro domácí, jejich setbolu (24:13) ještě předcházel time out Slovinska, následoval ale český servis do sítě (24:24). Pak domácí znovu bodovali (25:24) a poté, co Slovinsko zaútočilo do autu, bylo o vítězi první sady jasno (26:24).

Druhé dějství odstartovali lépe domácí, po vydařeném bloku to bylo 5:2 a tvrdé smeči Galabova 6:2. Slovinsko i díky chybnému postavení českých hráčů snížilo na 6:5 a postupně i srovnalo na 7:7. Čeští volejbalisté bojovali ze všech sil a znovu se dostali do vedení, po esu Jana Galabova odskočili na 12:9.

Slovinsko se marně snažilo na soupeře dotáhnout (15:11) a domácí mohutně povzbuzováni fanoušky dál připisovali body, po přímém bodu z podání Lukáše Vašiny vedli už 18:13. Po útoku Jana Hadravy to bylo 20:14, dařilo se i na bloku (21:14) a Slovinsko naopak chybovalo (22:14). Set zakončil na 25:18 nekompromisně Lukáš Vašina.

Třetí sada byla na začátku ve znamení tahanice o každý míč, pak ale Slovinsko odskočilo na 6:8. Soupeři se dařilo i dál – stav 7:10 byl impulsem pro time out Jiřího Nováka. Tlak hostujících pokračoval (9:15) a domácí kouč byl nucen vzít si další oddechový čas (10:17). Slovinsko se bohužel českému týmu zastavit nedařilo, a tak do koncovky vstupoval soupeř s náskokem devíti bodů (11:20) a set už pak dohrál bez problémů poměrem 14:25.

V úvodu třetího setu to vypadalo úplně jinak, čeští reprezentanti do něj vlétli vedením 6:2, bodově se pak blýskli Galabov, Hadrava a Sedláček a hala bouřila (10:5). Na 11:6 poté navýšil Lukáš Vašina a česká jízda pokračovala.

Za stavu 16:11 se Slovinsko ještě pokusilo domácí tým zbrzdit a v závěru zkorigovalo skóre na 22:18. Čeští reprezentanti si ale pak už koncovku pohlídali a výhrou 25:19 zopakovali navlas stejný výsledek 3:1 jako proti Slovinsku před 20 lety.

Jiří Novák, hlavní trenér ČR: „Kluci podali skvělý výkon a já jim musím pogratulovat. Sice jsme měli drobný výpadek, ale ve třech setech jsme hráli na výborné úrovni s fantastickou podporou diváků. Teď se ale musíme s pokorou připravit na další zápas. Dnešní výhra je strašně důležitá a já jsem rád, že jsme naši skupinu trošku zamotali. “

Alen Pajenk, blokař Slovinska: „Závěr čtvrtého setu byl obrazem celého zápasu. My jsme se snažili hrát, více jsme útočili, ale zbytečně jsme chybovali, a naopak Češi byli pozorní a koncentrovaní. Tohle budeme muset do dalšího zápasu zlepšit. Nebyl to náš obvyklý výkon, určitě umíme hrát lépe. Dnes jsme příliš často chybovali. Soupeř nás zatlačil servisem, hrál hodně na riziko, ale dařilo se mu. Nám taktika vůbec nevyšla, přes kvalitní bloky jsme se neuměli prosadit.“