Cestování
15/10/2023 Admin PATRIOT

Ráj, kde z bankomatů vyjíždí zlato. Zažijte to nejlepší z Dubaje a Abú Dhabí

Foto: Shutterstock

Už jste navštívili spoustu míst a jen máloco vás dokáže překvapit? A co byste řekli zemi, kde vedle luxusního automobilu „parkuje“ velbloud a z bankomatů krom bankovek vyjíždí zlato? Ve Spojených arabských emirátech je možné vše. Pro začátek třeba prožít skvělou dovolenou.

Dubaj patří mezi nejžádanější zimní exotiky, ovšem ostravská cestovní kancelář Radynacestu.cz ji nabízí v kombinaci s fakultativním výletem do Abú Dhabí, sousedního emirátu, jehož stejnojmenné hlavní město tabulky řadí mezi jednu z nejmodernějších metropolí světa. „Do Dubaje létáme v průběhu celého roku a nově jsme přidali také jarní termín z Ostravy. Program s možností poznat supermoderní Abú Dhabí si cestovatelé chválí, proto nechybí ani tady,“ zve Martin Šimek, jednatel CK Radynacestu.cz, k poznávání arabského světa se zkušenými průvodci. Země superlativů má co nabídnout.

První „šestihvězda“ i nejvyšší budova světa

Pohled na Burj Al Arab zná v podstatě každý. Věž Arabů, jak by zněl český překlad, je slavný mrakodrap a luxusní hotel ve tvaru plachetnice na umělém ostrově v Dubaji. Je jen o šedesát metrů nižší než budova Empire State Building v New Yorku, a krátce mu dokonce patřilo prvenství jako nejvyššímu hotelu planety. Tedy jen dokud jej nepřekonala dubajská Gevora, kterou o tři roky později překonal J Hotel v Šanghaji.

Udržet se na vrcholu coby rekordman v podstatě v čemkoliv je jeden z úkolů, který si do podmínek nové výstavby píší investoři v Dubaji běžně. Být v něčem NEJ je tady téměř povinností. Alláhův prst v Perském zálivu, jak se budově Burj Al Arab také přezdívá, byl třeba prvním šestihvězdičkovým hotelem na světě. Ano, žádná taková kategorie neexistuje, ale to neznamená, že se to o něm nemůže říkat.

Skutečně zajímavé je, že betonové pilíře, na kterých stojí, sahají až pětačtyřicet metrů hluboko do mořského dna. A proč vlastně není přímo na pláži? Kvůli své výšce by příliš stínil slunícím se turistům, tedy svým hostům. Pokud byste se k nim chtěli řadit i vy, kdysi by vás noc vyšla asi na 60 tisíc korun, dnes už je to „jen“ 30.

To pár minut na vyhlídce ve 125. patře stále ještě nejvyšší budovy světa Burj Khalifa, kterou najdete ve slavné čtvrti Dubai Mall, vás vyjde asi na 2000 Kč, ovšem rozhodně budou patřit mezi nejhezčí minuty vašeho života.

Den ve zlatě a drahém kamení – v Abú Dhabí

V roce 1761 jeli beduíni z oblasti Liwa lovit gazely. Cestou zabloudili v mlze a první, co viděli, když mlha stoupala, byla gazela pijící vodu z pramene. Když se vrátili do Liwy, řekli šejkovi, že tohle místo pojmenují Abú Dhabí, což znamená otec gazely. Dnes je Abú Dhabí největší ze sedmi emirátů a je 17x větší než známější Dubaj.

A proč by vás mělo zlákat jeho hlavní město? „Uvidíte zde největší mešitu islámského světa – mešitu šejka Zayeda, která je jednou z mála mešit v celých Emirátech, jež jsou volně přístupné pro cizince,“ říká průvodkyně CK Radynacestu Jana Laníková s tím, že její vysoké bělostné minarety našince ohromí.

Prohlédnout si v Abú Dhabí můžete také část závodní dráhy pro Formuli 1 a pro milovníky adrenalinu, rychlé jízdy a vůně benzínu je tu Ferrari World – největší krytý zábavní park na světě. Dokonce je v něm umístěna i nejrychlejší horská dráha na světě Ferrari Rossa!

Za chvíli vaší pozornosti stojí také palác šejka (prezidenta SAE) Khalify bin Zayeda, který patří mezi 10 nejkrásnějších prezidentských paláců na světě. I v Abú Dhabí si totiž na všechna ta nej velmi potrpí.

Sdílejte článek